Oproti první polovině minulého roku přibylo výběrových řízení na výstavbu financovanou z veřejných zdrojů. Vzrostl také objem peněz, které chtějí veřejné instituce do stavebních zakázek investovat. Jenom v červnu se ve Věstníku veřejných zakázek objevilo 334 nových výběrových řízení, což je ve srovnání s červnem předchozího roku více než třetinový nárůst (35,2 %).
Stejně jako počet výběrových řízení stoupla i celková předpokládaná hodnota oznámených zakázek. V červnu téměř o čtvrtinu v porovnání s loňským rokem (o 23,2 % na 10,7 miliardy korun).
Problémem ale zůstává délka výběrových řízení. Z výběrových řízení, která byla vyhlášena v lednu až červnu 2014, jich bylo zatím ukončeno pouze 28 % (z pohledu finančního objemu). Nezadaných zakázek tak jenom z první poloviny letošního roku zůstává ještě 63 %.
Firmy trápí zejména nízké ceny zakázek, na kterých výběrová řízení končí. U zakázek, které se podařilo v prvních šesti měsících letošního roku zadat konkrétní realizační společnosti, byla vysoutěžená cena o pětinu nižší, než veřejní investoři očekávali a na co měli připravené své rozpočty. „Ceny se často pohybují na hraně rentability, někdy i pod ní. Stále jsou na trhu společnosti, které jsou ochotné nabídnout i dumpingovou cenu, aby pro vytížení svých kapacit zajistily alespoň nějakou práci s nadějí, že se situace později zlepší a vzniklé ztráty si vykompenzují z budoucích zakázek. Tato praxe je ale neudržitelná a zpravidla vede ke krachu těchto firem, což následně způsobuje problémy jak jejich subdodavatelů, kteří nedostanou zaplaceno, tak ale i investorům, kteří se tím dostávají do značných komplikací,“ popisuje situaci na trhu, Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Sdílet / hodnotit tento článek