REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vybrat vhodný kotel na plyn nebo elektřinu?

Začíná další topná sezóna a v té souvislosti se nabízí řada otázek souvisejících s provozem kotlů a zdrojů tepla v rodinných a bytových domech.

Jaké možnosti výběru má zákazník při výběru kotle a topného systému?

Při instalaci nového topného systému si musí zákazník nejprve vybrat typ paliva, které je pro něj dostupné nejen po stránce finanční, ale i bezproblémově dosažitelné v rámci dané lokality. Například zemní plyn není možno využít ve všech oblastech. Zhruba třetina obcí v ČR není plynofikována. Obecně lze pak i definovat tzv. komfortní paliva jako je zemní plyn nebo elektřina. Tato paliva potřebují při provozu jen minimální zásahy ze strany provozovatele. Zařízení, která používají tyto druhy paliv, pracují automaticky na základě povelů regulátoru. Za méně komfortní paliva se považují pevná paliva, jejichž provoz vyžaduje osobní obsluhu uživatele při přikládání. Výběr kotle a paliva většinou zákazník řeší s technikem nebo projektantem vytápění a následně s firmou, která topný systém realizuje. V dnešní době se většina uživatelů u novostaveb rozhoduje právě pro tyto komfortní typy topení.

Nejčastěji volí plynový (v převážné většině případů kondenzační) kotel. Pokud se uživatel rozhodne pro vytápění elektřinou, volí méně nákladný elektrokotel, případně nákladnější tepelné čerpadlo. Zvláště u tzv. nízkoenergetických domů je alternativa elektrokotle jako malého zdroje velmi žádaná. Odpadá totiž nutnost drahé plynové přípojky a stavby komína. Navíc při použití elektrokotle zákazník využívá maximálně snížené sazby za elektřinu. Dá se říci, že náklady při použití teplovodního elektrokotle jsou podstatně nižší než při použití různých přímotopů nebo akumulačních kamen, jaké se používají v některých objektech dodnes.

Co umí kondenzační kotel a jaké má výhody?

Kondenzační kotel je plynový kotel, který pomocí tzv. kondenzačního výměníku využívá laicky řečeno odpadní teplo ze spalin. Ve spalinách vznikají hořením plynu vodní páry, které z kotle bez tohoto výměníku odejdou komínem do vnějšího ovzduší. V kondenzačním kotli se spaliny ochlazují v kondenzačním výměníku pomocí ochlazené vratné vody z topení, zkondenzují a předají část tepelné energie topné vodě. Můžeme říci, že se tato vratná voda v kondenzačním výměníku vlastně předehřívá. Kondenzační kotle mají tím pádem větší účinnost než kotle bez kondenzace. Podmínkou je však vhodně navržený topný systém, protože největší účinnost mají kondenzační kotle při teplotách topné vody na výstupu z kotle do 50 st. Celsia. S tímto typem kotlů dosahujeme příznivých výsledků při kombinaci s podlahovým topením, kde se na ohřev topného systému používá topná voda právě v těchto, pro kondenzační kotel vhodných, teplotách.

Jak se projeví v úsporách výměna starého kotle za nový?

Ze zkušenosti mohu říct, že pouhou výměnou kotle doplněného o vhodný typ regulace lze dosáhnout snížení spotřeby plynu o 20 - 30 %, takže návratnost prostředků vložených do výměny zdroje se pohybuje od 3 do 5 let. Je však třeba pečlivě vybírat vhodný typ kotle a nezapomínat také na zefektivnění ohřevu teplé vody. Náklady na ohřev TUV jsou totiž nezanedbatelné. Výhodné je řešit vytápění a ohřev vody komplexně, tzn. pomocí jednoho zařízení či v kombinaci se zásobníkem natápěným pomocí kotle. Ale pozor - nejedná se o úspory, ale také o bezpečnost. V topné sezóně se bohužel téměř každý týden dočítáme nejen na internetu o zbytečných tragédiích, kdy se lidé otráví kysličníkem uhelnatým. Tento plyn je nebezpečný zejména proto, že není cítit a uživatel nepozná, že je jím ohrožen. Příčinou může být špatně seřízený starý kotel nebo nedostatečný přívod vzduchu ke kotli a také samozřejmě stav komína. Málokdo například ví, jak nebezpečná může být z tohoto hlediska výměna starých oken za neprodyšná plastová či dřevěná eurookna. Každý, kdo takovou výměnu provede, by si měl nechat zrevidovat kotel a hlavně reálnou situaci ohledně výměny vzduchu. Výjimkou jsou tzv. turbo kotle, které mají sání spalovacího vzduchu z vnějšího prostředí.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA