Jaké možnosti výběru má zákazník při výběru kotle a topného systému?
Při instalaci nového topného systému si musí zákazník nejprve vybrat typ paliva, které je pro něj dostupné nejen po stránce finanční, ale i bezproblémově dosažitelné v rámci dané lokality. Například zemní plyn není možno využít ve všech oblastech. Zhruba třetina obcí v ČR není plynofikována. Obecně lze pak i definovat tzv. komfortní paliva jako je zemní plyn nebo elektřina. Tato paliva potřebují při provozu jen minimální zásahy ze strany provozovatele. Zařízení, která používají tyto druhy paliv, pracují automaticky na základě povelů regulátoru. Za méně komfortní paliva se považují pevná paliva, jejichž provoz vyžaduje osobní obsluhu uživatele při přikládání. Výběr kotle a paliva většinou zákazník řeší s technikem nebo projektantem vytápění a následně s firmou, která topný systém realizuje. V dnešní době se většina uživatelů u novostaveb rozhoduje právě pro tyto komfortní typy topení.
Nejčastěji volí plynový (v převážné většině případů kondenzační) kotel. Pokud se uživatel rozhodne pro vytápění elektřinou, volí méně nákladný elektrokotel, případně nákladnější tepelné čerpadlo. Zvláště u tzv. nízkoenergetických domů je alternativa elektrokotle jako malého zdroje velmi žádaná. Odpadá totiž nutnost drahé plynové přípojky a stavby komína. Navíc při použití elektrokotle zákazník využívá maximálně snížené sazby za elektřinu. Dá se říci, že náklady při použití teplovodního elektrokotle jsou podstatně nižší než při použití různých přímotopů nebo akumulačních kamen, jaké se používají v některých objektech dodnes.
Co umí kondenzační kotel a jaké má výhody?
Kondenzační kotel je plynový kotel, který pomocí tzv. kondenzačního výměníku využívá laicky řečeno odpadní teplo ze spalin. Ve spalinách vznikají hořením plynu vodní páry, které z kotle bez tohoto výměníku odejdou komínem do vnějšího ovzduší. V kondenzačním kotli se spaliny ochlazují v kondenzačním výměníku pomocí ochlazené vratné vody z topení, zkondenzují a předají část tepelné energie topné vodě. Můžeme říci, že se tato vratná voda v kondenzačním výměníku vlastně předehřívá. Kondenzační kotle mají tím pádem větší účinnost než kotle bez kondenzace. Podmínkou je však vhodně navržený topný systém, protože největší účinnost mají kondenzační kotle při teplotách topné vody na výstupu z kotle do 50 st. Celsia. S tímto typem kotlů dosahujeme příznivých výsledků při kombinaci s podlahovým topením, kde se na ohřev topného systému používá topná voda právě v těchto, pro kondenzační kotel vhodných, teplotách.
Jak se projeví v úsporách výměna starého kotle za nový?
Ze zkušenosti mohu říct, že pouhou výměnou kotle doplněného o vhodný typ regulace lze dosáhnout snížení spotřeby plynu o 20 - 30 %, takže návratnost prostředků vložených do výměny zdroje se pohybuje od 3 do 5 let. Je však třeba pečlivě vybírat vhodný typ kotle a nezapomínat také na zefektivnění ohřevu teplé vody. Náklady na ohřev TUV jsou totiž nezanedbatelné. Výhodné je řešit vytápění a ohřev vody komplexně, tzn. pomocí jednoho zařízení či v kombinaci se zásobníkem natápěným pomocí kotle. Ale pozor - nejedná se o úspory, ale také o bezpečnost. V topné sezóně se bohužel téměř každý týden dočítáme nejen na internetu o zbytečných tragédiích, kdy se lidé otráví kysličníkem uhelnatým. Tento plyn je nebezpečný zejména proto, že není cítit a uživatel nepozná, že je jím ohrožen. Příčinou může být špatně seřízený starý kotel nebo nedostatečný přívod vzduchu ke kotli a také samozřejmě stav komína. Málokdo například ví, jak nebezpečná může být z tohoto hlediska výměna starých oken za neprodyšná plastová či dřevěná eurookna. Každý, kdo takovou výměnu provede, by si měl nechat zrevidovat kotel a hlavně reálnou situaci ohledně výměny vzduchu. Výjimkou jsou tzv. turbo kotle, které mají sání spalovacího vzduchu z vnějšího prostředí.
Sdílet / hodnotit tento článek