Díky inovativní práci Christiana Eschmanna z německého Fraunhoferova institutu – oddělení pro nedestruktivní testování v Saarbrückenu se nejspíš stane oblíbenou zábavou. Jak je to možné? Díky mapovacím oktokoptérám, malým vznášedlům na dálkové ovládání, vybavených citlivými senzory.
Prozatím Eschmann testuje oktokoptéry v terénu. Malé autonomní robotické stroje se zvolna vznášejí podél výškové budovy, a ze vzdálenosti dvou metrů skenují povrch. Když zaznamenají nerovnost, zaznačí laserovým měřičem přesně místo, zaměří bod v GPS a vyfotografují ho, a pokračují dál ve své práci.
„Fasáda o rozměrech 20 x 80 metrů by představovala pro jednoho inženýra práci na dva a ž tři dny,“ říká Eschemann. „Nyní je to otázka několika hodin.“ Sledování stavu budov, to jak odolávají výkyvům počasí, nebo jak se na nich odráží jejich stáří, je nezbytné bezpečnostní opatření. Řada německých měst byla vystavena prakticky před druhou světovou válkou, a tak počet zakázek s každým měsícem narůstá. A sami inženýři už na práci nestačí.
„K tomu, abyste detailně propátrali stav vyšší budovy, potřebujete jištění a získat k ní přístup, jeřábem, plošinou,“ popisuje komplikace Eschmann. „Samotné zjišťování stavu se přitom provádí vlastně „okometricky“, pohledem, a všechny nedostatky a praskliny se zaznamenávají do dvourozměrné mapy. Navíc je to dost nebezpečné. Jsou to prostě pracovní podmínky, které nutně zvyšují náchylnost k omylům. A to vše adresně naše monitorovací oktokoptéry v terénu řeší.“
Sdílet / hodnotit tento článek