REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na obnovu kutnohorských památek se vozí kámen z Rakouska

Opravy kutnohorských církevních památek by se neobešly bez kamene dováženého z Rakouska. Středověcí stavitelé totiž používali takzvaný mušlák, kámen typický pro Kutnou Horu, který už v okolí není k sehnání. Dovážet se musí z rakouských dolů, řekl novinářům projektant Vít Mlázovský, který se na opravě kutnohorských památek podílí.
Kutná hora, sv. Barbora

Rakouský mušlák byl podle něj v poslední době použit při rekonstrukci kostela svatého Jakuba a počítá se s ním i při rozsáhlé opravě hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí v Sedlci.

"Zajímavost je ta, že celá řada těch původních kamenných prvků je vyrobena z místního kamene, kterému se říká mušlák. Je to kámen, který je naprosto charakteristický pro Kutnou Horu, a vidíte v něm zbytky mušliček a schránek mořských živočichů," popsal Mlázovský zvláštnosti kamene, s nímž pracovali někdejší stavitelé.

Lomy s mušlákem v okolí Kutné Hory jsou podle něj už všechny zavřené. "Ten kámen nejsme schopni nahradit jiným kamenem, vždycky je tam velký kontrast. Z toho důvodu se ten kámen, pokud je to nezbytné a památkově odůvodnitelné, dováží z Rakouska, kde ještě ty lomy jsou otevřené," uvedl Mlázovský. Rekonstrukce se ale podle něj kvůli tomu vždy prodraží.

Mlázovský se nyní zaměřuje hlavně na opravu kutnohorské kostnice, která patří k nejnavštěvovanějším památkám v regionu. Ročně si ji prohlédne kolem 300.000 lidí. Po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům. Sedlecká farnost kostel zavřít nemůže - rekonstrukci s očekávanými náklady kolem 55 milionů korun totiž financuje z peněz vybraných na vstupném.

Podle Mlázovského by opravy bylo stěží možné dělat z dotací. Poukázal na to, že zákon o veřejných zakázkách klade důraz na nejnižší cenu a vylučuje vícepráce. To by podle projektanta nebylo možné garantovat, protože řada věcí včetně rozebírání složité kosterní výzdoby bude prováděna poprvé. "Jdeme neustále do neznáma. To znamená, že musíme experimentovat," uzavřel Mlázovský.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA