Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

48 % lidí nezná pojem pasivní dům. O víkendu se do nich můžou zdarma podívat

Investice do bydlení je pro většinu lidí největší v životě, přesto se o ní spousta investorů rozhoduje na základě neúplných, zkreslených nebo protichůdných informací. Vyplývá to z výzkumu, který pro Centrum pasivního domu zpracovala agentura SC&C. Podle něj 48 % dotazovaných netuší, co je to pasivní dům, jeden ze základních modelů energeticky úsporného bydlení.
Pasivní dům

Napravit to mohou už tento víkend, kdy probíhají mezinárodní Dny pasivních domů. 13. až 15. listopadu 2015 bude po celé České republice otevřena bezmála stovka objektů, které se pyšní minimálními náklady na vytápění, promyšleným designem a zdravým vnitřním prostředím.

"Principy pasivního domu jsou v Česku známé už přes deset let, a přesto je pořád mnozí lidé neznají anebo věří tisíckrát vyvráceným mýtům," komentuje výsledek průzkumu Jan Bárta, ředitel odborné organizace Centrum pasivního domu. Právě proto pořádá akce jako Dny pasivních domů, v rámci nichž mohou zájemci nahlédnout do desítek rodinných i bytových domů, škol a letos i pasivního domu pro seniory a pobavit se s jejich majiteli. "Přímá zkušenost a možnost zeptat se na cokoli pomáhají rozptýlit obavy nejefektivněji," dodává Bárta.

Z výzkumu, který si nechal u agentury SC&C zpracovat, vyplývá, že lidé mají zájem o vlastnosti, kterými pasivní domy disponují. "Investoři deklarují touhu po kvalitním, zdravém i úsporném bydlení. Jenže omezené finanční možnosti a nutnost řešit nové bydlení rychle je často vedou ke kompromisům," komentuje výsledky výzkumu Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C.

Pasivní dům je přitom dům, opírající se o kvalitní a úspornou obálku, která omezí účet na vytápění na několik tisíc korun ročně. Oproti neodborně zatepleným stavbám se navíc přímo v návrhu počítá se systémem řízeného větrání, které uživatelům zajišťuje vždy čerstvý vzduch. Stejné základní principy ale neznamenají jednotvárnost a strohost.

To má letos v rámci Dnů pasivních domů dokumentovat 87 otevřených domů po celé České republice. Mezi objekty, které bude možné navštívit, jsou i pasivní dům pro seniory v Modřicích u Brna nebo pasivní základní umělecká škola v Holicích na Pardubicku, která získala speciální ocenění na soutěži Stavba roku.

Pasivní domy se od 13. do 15. listopadu neotevřou jen v Česku. Návštěvníci přivítají majitelé domů nejen v Německu, odkud koncept vzešel, ale také v Rakousku, Belgii, Velké Británii nebo dokonce v Číně, Jižní Koreji či Indonésii.

Bližší informace o otevřených pasivních domech a doprovodném programu celé akce najdete na webu CPD.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA