"Cítím, že máme obecnou shodu, jakým směrem dál pokračovat. Co by tam mělo být do budoucna. Chceme do rozhodovacího procesu zapojit veřejnost," řekl primátor Radim Křupala (ČSSD). Už dříve opavští radní hovořili o možnosti výstavby bytových domů, kanceláří, objektu s restaurací a parku.
Podle primátora developer neuplatnil požadavek na zaplacení případného ušlého zisku. V částce 28,5 milionu korun jsou zahrnuty sumy, které firma městu zaplatila například za pronájem nemovitostí, demolici výškové budovy či za archeologický průzkum. Samotné náklady na projekty a přípravu stavby Crestyl vyčíslil na víc než 22 milionů korun.
Smlouvu o stavbě obchodního centra předchozí vedení města podepsalo s developerem v roce 2005. Podle ní mohl zastavět území vzniklé po stržení válkou zničených domů v historickém centru Opavy. Přípravy se ale vlekly a v poslední době se stále častěji mezi obyvateli objevovaly názory, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Před časem ochotu o ukončení projektu projevil i Crestyl. Dnes se k tomu přiklonila i většina zastupitelů.
Změnu názorů ovlivnila i stavba dalšího obchodního centra Breda & Weinstein, které vzniklo nedaleko. Na ploše přes 25 000 metrů čtverečních nabízí prostory pro více než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu.
Crestyl měl podle uzavřené dohody zastavět pozemek pod dnes již zbouranou výškovou budovou ze 70. let a sousední parky, které vznikly v roce 1945 po zbourání staveb zničených ve válce. Část obyvatel města se zastavěním prostoru nesouhlasí. Přejí si, aby tam zůstala klidová zóna. Petici za zastavení projektu v roce 2011 podepsalo 1300 lidí. Letos se pod žádost o referendum podepsalo 3200 odpůrců stavby. Referendum se nakonec nekonalo. "Je lepší zaplatit pokutu, než tam 200 let trpět nějakou architekturu, která z města jen vysává život," řekl iniciátor referenda Martin Klimeš.
Sdílet / hodnotit tento článek