Bohužel formálnost procesních postupů a kvalifikovanost stavebních úřadů jim v tomto záměru mnohdy nahrává. Proto je pro stavebníka výhodou, pokud si pro realizaci svého stavebního záměru obstará kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou. Tento mu umožní levněji a rychleji získat oprávnění k umístění či realizaci stavby, navíc bez strachu z možnosti podání odvolání ze strany souseda.
Je nutný souhlas souseda pro realizaci stavby?
Souhlas souseda, resp. vlastníka sousedního pozemku či stavby, je výhodou, ale není nutným předpokladem pro umístění či realizaci stavby nebo její změny. Jsou stavby, pro které na základě stavebního zákona nelze využít jednodušších postupů a je i běžné, že se někdy souhlas souseda nepodaří získat. Pokud soused nesouhlasí či podmiňuje souhlas nereálnými požadavky a podmínkami, je třeba žádat o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.
V daných případech je soused v roli účastníka řízení. Může podávat námitky proti záměru v rozsahu, kterým je jeho právo dotčeno (§ 89 odst.4 SZ), případně podat odvolání proti rozhodnutí, kterým byla stavba povolena. Vždy je však na stavebním úřadě, aby posoudil námitky účastníka řízení, u kterých nedošlo k dohodě, a to na základě obecných požadavků na výstavbu, závazných stanovisek, technických norem apod. (§ 89 odst.6 SZ). Právě opakované a nadužívané opravné prostředky vedou v praxi k nekonečnému prodlužování řízení.
Pro jaké stavby lze souhlas využít
Zejména půjde o stavby, které jsou v zastavěném území nebo zastavitelné ploše, stavby, které nemění poměry v území a nevyžadují nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu. Nejčastěji jde o stavební záměry uvedené v § 103 stavebního zákona a ohlašované stavby včetně jejich změn dle § 104, jako jsou stavby sloužící pro bydlení nebo rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, o jednom podzemním podlaží s max. 2 nadzemními podlažími a podkrovím.
© Fotolia.com - eleonore-h
Jaké jsou výhody obstarání si souhlasu
- Levněji na poplatcích
Vydání příslušných oprávnění pro umístění a realizaci stavby je zpoplatněno. Výši poplatků za jednotlivé správní činnosti jsou upraveny v příloze zákona o správních poplatcích zák. č. 634/2004 Sb., ve znění pozdějších novel (položka 18 a 19). V případě realizace stavby – RD do 150 m2 může stavebník ušetřit na správních poplatcích při využití souhlasu souseda až 4 500,- Kč. Konkrétně za vydání územního souhlasu namísto územního rozhodnutí může ušetřit 500,- Kč, za vydání souhlasu namísto stavebního povolení 4 tisíce korun.
- Rychleji
Výhodou získání souhlasu souseda pro stavebníka je fakt, že mu umožní využít tzv. jednodušší postupy při získání oprávnění k umístění nebo k realizaci stavby vydávaných stavebními úřady, a to ve formě Souhlasu. Rozlišujme územní souhlas, který je třeba pro umístění novostavby a souhlas s ohlášenou stavbou, který je požadován u stavebních záměrů uvedených v § 104 SZ. Územní souhlas ani souhlas s ohlášenou stavbou nejsou správním rozhodnutím, nevydávají se ve správním řízení, a proto souhlasy stavební úřady vydávají mnohem rychleji.
Navíc, na rozdíl od územního rozhodnutí či stavebního povolení, není možné proti nim podat řádné opravné prostředky, tj. odvolat se. Je-li žádost o vydání územního souhlasu úplná a je-li v souladu s požadavky požadovanými stavebním zákonem, vydá stavební úřad Územní souhlas do 30 dnů ode dne podání žádosti. Právních účinků nabývá souhlas dnem doručení žadateli.
Pro srovnání, pokud se vede územní či stavební řízení, je stavební úřad povinen rozhodnout do 60 dnů ode dne zahájení řízení, ve zvlášť složitých případech do 90 dnů s tím, že do běhu lhůt se mimo přerušení řízení dle správního řádu nezapočítává případné přerušení řízení, které nastává vždy, kdy stavební záměr klade požadavky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu a je třeba doložit plánovací smlouvy.
- Minimalizace konfliktů se sousedy do budoucna
Vždy je lepší a lépe se bydlí, když vztahy se sousedy jsou přinejmenším uspokojivé. Aby tomu bylo i nadále, je vhodné sousedy před podáním žádostí na stavební úřad dostatečně informovat a pokud to jde, nejlépe osobní návštěvou, kdy jim vše vysvětlíte. Celý projekt hned nosit nemusíte, ale situační výkresy, ze kterých je patrný typ stavby, jeho zastavěná plocha, výška a prostorové uspořádání, určitě.
Fáze získávání souhlasu mnohdy může nadto napomoci vyjasnění sporných či nevyřčených nároků na užívání společných hranic pozemků, přístupových cest a apod. Pokud budete hned v úvodu pravdivě sousedy informovat o velikosti, rozsahu a způsobu provádění stavby, prodiskutujete si i jejich případné připomínky k navrhované stavbě (zejména velikosti, prostorovému umístění apod.), případně přislíbíte či se rovnou dohodnete na finančním vypořádání za případné škody či za využití sousedova pozemku k realizaci stavby, je pravděpodobné, že souhlas získáte.
Ty, se kterými nemáte zrovna ideální vztahy, oslovte dopisem s doručenkou. Dopis by měl mimo osobního sdělení a popisu záměru zcela určitě obsahovat situační výkres, stručný popis projektové dokumentace včetně žádosti o podpis situačního výkresu s určením lhůty, dokdy by měl být souhlas poskytnut.
Sdílet / hodnotit tento článek