„Sobotních přednášek o jednotlivých stavbách se zúčastní jako přednášející nejen architekti, ale i obyvatelé těchto staveb. Bude tak možné získat širší zpětnou vazbu pro potenciální stavitele i odbornou architektonickou veřejnost.“ uvedl člen spolku Ekodům, Jan Márton.
Celá akce je otevřená široké veřejnosti, včetně studentů, které se spolek snaží oslovit sníženým vstupným. V průběhu soboty se účastníkům představí více než 8 přednášejících včetně Akad. arch. Aleše Brotánka s přednáškou o pasivních domech, nebo manželů Melounových o stavbě nízkonákladového domu, společně s tesařem a stavitelem Lukášem Čejnou. Návštěvníci se mohou těšit i na panelové diskuze na téma: „Důraz na přírodní materiály vs. technologický přístup; ekonomie stavby, svépomoc“ a „Hospodaření s vodou a energiemi“ moderované Natálií Císařovskou (ČT).
V neděli jsou přichystané tři okruhy exkurzí. Navštíví se vždy několik realizací, kde jsou plánované prohlídky s majiteli. Jak rodinný dům ze slaměných balíků navrhnout tak, aby splnil kritéria pro výstavbu v CHKO Křivoklátsko, vám poví majitelé domu v Sýkořici. Jak je možné secesní dům opravit do energeticky pasivního standardu bez narušení cenné fasády? To se dozvíte díky návštěvě rekonstruovaného domu Tomáše Vanického v Poděbradech.
Pořádání konference však není jedinou akcí, kterou se Ekodům zabývá. Činnost spolku se týká i navrhování ekologicky šetrných staveb – nízkoenergetických či pasivních domů s užití přírodních materiálů. Za důležité považuje užívání místních zdrojů s minimální ekologickou stopou.
Více informací o konferenci Příběhy domů 2017 je možné získat na webových stránkách Ekodomu nebo na jejich Facebooku.
Sdílet / hodnotit tento článek