REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?

Pro pokládku každé podlahy je nutná příprava podkladu. Musí být suchý, soudržný, dostatečně pevný, rovný atd. Koberce je možné pokládat na připravený podklad od stavby, který ale musí být ideálně vylitý nivelační stěrkou nebo lze využít pokládku takzvaně na podložku. Tyto gumové či polyuretanové podložky pod koberce mají tloušťky od 6 do 11 mm. Je nutné s nimi tedy počítat ve skladbě podlahy a stropu, ale výrazně zvyšují komfort, vlastnosti a životnost kobercové podlahové krytiny.

Instalaci koberců lze provést několika způsoby:

  • Instalaci na stávající podklad, který musí být rovný hladký a soudržný
  • Instalaci na podložky pod koberce k tomu určené, metodou napínáním či dvojitým lepením

Koberce s rozdílným podkladem lze instalovat všemi metodami. Jak na stávající podklad, tak na podložky pod koberce. Pouze u koberců na slabém, většinou bílém filcu si musíme dávat pozor při plánované instalaci na podložky pod koberce a volit podložku s extra vyšší hustotou. Jelikož slaboučký filc není velkou oporou pro kobercové vlákno a na měkké podložce by mohlo docházet k vrásnění koberce z důvodu vyššího prohybu.

Doporučujeme dodržovat pokyny k instalaci, aby nedocházelo ke zvlnění koberce či jiným závadám v důsledku nedodržení pracovního postupu. Koberec a podložku je vhodné nechat aklimatizovat v místnosti cca 24 hodin. Dojde tak k přizpůsobení teplotě prostředí.

Mřížkový podklad je pro pokládku na podložku nejlepší, je totiž nejpevnější. Zdroj: Fotolia.com - nd700

Podložka pod koberce – výhody a rizika pokládky dle typu koberce

Mylné jsou některé informace, že koberec na filcu nepotřebuje podložku pod koberec, jelikož filc tuto podložku nahrazuje. Toto tvrzení lze jednoduše vyvrátit pouhým faktem, že tloušťka podložky pod koberec začíná na síle 6,75 mm a pokračuje na hodnotu 11 mm. Stejně tak filc nemá takové paměťové vlastnosti jako podložka vyrobená z Polyuretanové pěny či syntetické gumy. Filcový podklad je pouze jakýmsi přidaným zvukovým a tepelným izolantem.

Nejvhodnější podklad koberce je mřížkový podklad. Ať již se jedná o mřížku typu AB (Action Backing), Juta (mřížka z jutového vlákna), Duotex (kombinace mřížky a slaboučkého filcu), atp.

Samostatnou třídou jsou tkané koberce typu Axminister, které mají nejkvalitnější podkladní vrstvu.

Veškeré tyto mřížkované koberce jsou více vhodné pro instalaci koberce na podložku právě pro jejich větší stabilitu.

V západních zemích je instalace koberce na podložku běžná již několik desetiletí a doporučuje ji i většina výrobců koberců, jelikož vědí, že kvalitní podložka pod kobercem prodlužuje životnost koberce, jelikož není při chůzi tolik drcen oproti tvrdému podkladu. Navíc poskytuje uživatelům větší požitek z koberce. Koberec na podložce je velmi komfortní co se týče došlapu, má větší tepelnou a zvukovou izolaci.

Úprava podkladu pro instalaci koberce na podložku

Výhodou je, že podklad v případě použití podložky není nutné rovnat nivelační stěrkou. Podklad musí být suchý, pevný, čistý a rovný. Případné hrubší praskliny či prohlubně přetmelte. Výraznější hrboly naopak zbruste. Poté celou plochu řádně očistěte od případných nálepů, vysajte kvalitním vysavačem, tak aby na podlaze nebyly volné částečky nečistot či prachu. Kvalitní podložka pod koberec umožňuje instalovat koberce na jinak nevyhovující podklad, jako je hrubý beton, spárovaná dlažba, parkety a prkenná podlaha s mezerami do 5 mm. Podložku pod koberec volíme dle preference na komfort, zateplení, odhlučnění, popř. kombinací všeho.

 

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

  1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
  2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
  3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
  4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
  5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
  6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
  7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Každý ho známe, mnozí jej máme doma. Koberec – tichá, teplá a příjemná podlahová krytina oblíbená hlavně v dětských pokojích, školkách, obývacích pokojích ale i ložnicích. Zachytává poletující prach a tím filtruje vzduch. Jak ale zachycené nečistoty dostat z koberce. A co když se na koberec něco vylije nebo rozsype?…

Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Moderní bydlení v panelovém bytě: Výsledek rekonstrukce a detaily realizace (2. díl)

Byt oslovil nové majitele především svým umístěním v blízkosti lesa s krásným výhledem. Samotný byt již sice prošel v minulosti dílčí rekonstrukcí, ta ale neodpovídala představám jeho budoucích uživatelů, došlo tak k nové rozsáhlé modernizaci. V  předchozím článku jsme se zaměřili převážně na stavební úpravy, nyní…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA