REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení

Pokládka koberce na podložku je pro koberec šetrnější metoda než pokládka na tvrdý podklad, navíc kobercová podlaha s podložkou je měkká příjemná na došlap a perfektně tlumí hluk. Nepotřebuje ani tak dokonalý podklad jako při pokládce koberce bez podložky. Jaký je správný postup pokládky na podložku? Máme dvě varianty, dnes si ukážeme metodu dvojitého lepení. Nejprve nalepíte podložku k podkladu, pak na ní nalepíte koberec.

Co budete potřebovat

Podložku pod koberec, koberec, fixační lepidlo na podložku, disperzní lepidlo na koberce, ozubenou stěrku, nanášecí váleček, podlahářský nebo odlamovací nůž, kobercové lišty, montážní lepidlo v kartuši, vytlačovací pistoli, metr, tužku, případně přechodové lišty. Případně vyrovnávací hmotu k vyrovnání hrubších prasklin či prohlubní.

Připravte podklad

Přípravou podkladu pro pokládku koberce na podložku jsme se zabývali již dříve ve starším článku na ESTAV.cz.

Instalujte přechodové lišty

V místě, kde bude koberec na podložce přecházet na jinou podlahovou krytinu, instalujte kovový přechodový profil. Je jich několik typů. Takzvaný redukční profil bude potřeba na dlažbu, dřevěnou či laminátovou podlahu. Přechodový na spojení mezi dvěma koberci. A ukončovací profil na místo, kde je povrch podlahy ve stejné výšce jako povrch pod podložkou, většinou je to spoj koberce a PVC.

Přilepte podložku

Rozviňte podložku ode zdi ke zdi, na každé straně nechejte asi pět centimetrů přesah. Pásy podložek pokládejte vedle sebe na sraz, pruh vedle pruhu, podle typu podložky, potištěnou stranou vzhůru, popř. stranou s vyztuženým povrchem. Jestliže budete mít na koberci plánovaný spoj, musí být spoje podložky takzvaně do kříže, tedy v úhlu 90 stupňů vůči spoji koberce. Spoj mezi díly koberce by zároveň měl být nejlépe v místech s malým pohybem osob. Jakmile máte podložku rozmístěnou po celé ploše, srolujte ji po pruzích zpět z poloviny místnosti. Na podklad naneste kvalitní fixační lepidlo, tzv. suchý zip, k aplikaci se používá většinou váleček. Jakmile lepidlo odvětrá, uložte do něj podložku. Pečlivě ji uhlaďte, aby se dokonale přilepila a vytlačili jste přebytečný vzduch. Stejný postup opakujte v druhé polovině místnosti.

Instalujte koberec

Koberec se na podložku pokládá stejně jako na jakýkoliv podklad. Rozprostřete jej v místnosti, abyste měli dostatečný přesah kolem všech stěn. Poté jej ořízněte podle stěn na delších stranách místnosti. Díky tomu nebude hrozit pnutí při rolování. K lepení na podložku se používá disperzní lepidlo na koberce bez rozpouštědel, která by podložku mohla narušit. Lepidlo nanášejte stěrkou s ozubením, většinou typu A2. Koberec, stejně jako podložku z poloviny srolujte doprostřed místnosti. Lepidlo nanášejte směrem od stěn k ohybu koberce. Nezůstanete tak odříznuti od koberce plochou pokrytou lepidlem. Lepidlo nechte odvětrat, dle doporučení výrobce, pak do něj opatrně pokládejte koberec, aby ulehával souměrně a netvořil boule či vlny. Poté koberec uhlaďte rukou nebo hladítkem na násadě, od prostředka do krajů, abyste vytlačili vzduch a krytina těsně přilehla k podložce. Stejný postup opakujte na druhé polovině koberce. Poté přilepený koberec zařízněte na čisto ke zdi. Přebytky hned nevyhazujte, budou se ještě hodit.

Olemujte podlahu lištami

Koberec je vhodné olištovat, abyste při vysávání nepoškodili malbu. Díky lištám bude koberec také vypadat lépe. Nejběžnější postup je instalovat po obvodu bílé, plastové, kobercové lišty vysoké pět centimetrů za pomoci montážního lepidla. Do těchto lišt se vkládají předem nařezané 5 cm vysoké pruhy ze zbytků instalovaného koberce.

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

  1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
  2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
  3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
  4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
  5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
  6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
  7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Každý ho známe, mnozí jej máme doma. Koberec – tichá, teplá a příjemná podlahová krytina oblíbená hlavně v dětských pokojích, školkách, obývacích pokojích ale i ložnicích. Zachytává poletující prach a tím filtruje vzduch. Jak ale zachycené nečistoty dostat z koberce. A co když se na koberec něco vylije nebo rozsype?…

Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Moderní bydlení v panelovém bytě: Výsledek rekonstrukce a detaily realizace (2. díl)

Byt oslovil nové majitele především svým umístěním v blízkosti lesa s krásným výhledem. Samotný byt již sice prošel v minulosti dílčí rekonstrukcí, ta ale neodpovídala představám jeho budoucích uživatelů, došlo tak k nové rozsáhlé modernizaci. V  předchozím článku jsme se zaměřili převážně na stavební úpravy, nyní…

REKLAMA