Výrobci obalového skla Vetropack Moravia Glass z Kyjova na Hodonínsku komplikuje práci to, že kromě běžného skleněného odpadu končí v jeho tavicích pecích i sklokeramika. Nejen, že způsobuje problémy při výrobě nových lahví a sklenic, ale může být i příčinou havárie či zranění zaměstnanců.
"S ohledem na množství sklokeramiky, jež se k nám se střepy dostává, se však domníváme, že hlavním zdrojem je průmyslové zpracování. Jedná se o odpad po přípravě a řezání, po montáži elektrospotřebičů. Mezi sklokeramiku totiž nejčastěji patří sklokeramické varné desky a také krbová dvířka," uvedl ředitel pro řízení jakosti Svatopluk Kudláč pro ekolist.cz.
Firma EKO-KOM Vetropacku doporučila, aby zkusila identifikovat zdroj v blízkém okolí a oslovit živnostníky. "Ti mají povinnost nakládat s odpady dle zákona", uvedl ředitel komunikace Lukáš Grolmus. Ideální postup je podle něj takový, aby zpracovatelé sklokeramiky nelikvidovali odpad jako sklo, ale vraceli ji výrobci.
- Vetropack chce také investovat 15 milionů korun do třídicí linky s cílem vylepšit účinnost třídění sklokeramiky z dodaných střepů.
- EKO-KOM řeší, kolik informací se vejde přímo na kontejnery, aby je lidé zvládli vnímat. Efekt současných kampaní se podle Grolmuse projeví zhruba za rok.
Sdílet / hodnotit tento článek