"Společnost například nahrnula 1410 tun odpadního železničního spodku vyprodukovaného při rekonstrukci železniční tratě do zvodnělého písníku v lokalitě Oplatil - Čeperka, takzvaného písníku Sahara, za účelem 'rekultivace' břehových částí," uvedla Nastoupilová.
Firma soustřeďovala odpady z vlastní produkce, jako beton, železo, dřevěné železniční pražce, a odpady převzaté od jiných subjektů v množství až 6800 tun na pozemku v obci Čeperka, přestože k tomu nebyl podle zákona určen. Využila také 9800 tun odpadní zeminy a kamení, které vyprodukovala úpravou železničního spodku, k terénním úpravám na pozemcích v obci Veská.
Podle Radomíry Šindlerové z vedení společnosti jsou orgány ochrany přírody "metlou na firmy". Firma již v minulosti dostala několik pokut, například za poškození kořenového systému stromů při výkopech, v jednom případě s odvoláním uspěla. "Než se s nimi dohadovat, raději jsme sankce zaplatili. Poplatky za právníky nás vyjdou v podstatě stejně jako samotná pokuta," řekla Šindlerová.
Inspektoři také zjistili, že firma při své činnosti využívala mobilní recyklační jednotku stavebních odpadů, kterou provozovala v rozporu s rozhodnutím krajského úřadu. Mobilní recyklační linku užívala bez příslušného povolení.
Sdílet / hodnotit tento článek