Liberecký kraj přihlíží při výběru památek, jejichž obnovu podpoří výraznější částkou, také k tomu, jaký je záměr majitele z hlediska využití památky pro život místní komunity. Kromě podpory na obnovu památek mimořádně vysokou částku 2,8 mil. Kč poskytne kraj na nákup nových sbírkových předmětů do Oblastní galerie a Severočeského muzea v Liberci a také do Muzea Českého ráje a Vlastivědného muzea v České Lípě.
Zlepšení stavu budov krajských příspěvkových organizací
Na rekonstrukce či úpravy komfortu pro návštěvníky budov krajských příspěvkových organizací půjde 4,9 mil. Kč
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě zrekonstruje:
- zahradu Šatlavy, kde je archeologická expozice
- stodolu Vísecké rychty pro novou expozici zemědělské techniky.
- V hlavní budově v České Lípě budou také vybudovány bezbariérové přístupy do jednotlivých expozic.
Muzeum Českého ráje bude projektovat:
- rekonstrukci domu čp. 72, který bezprostředně sousedí s hlavní budovou muzea. Díky výstavbě nové horolezecké expozice přišlo muzeum o dílny, sklady a přednáškový sál. V rekonstruované budově tak vznikne prostor pro zázemí, sklady, restaurátorské dílny a také výstavní sál s expozicí fotografií předního českého fotografa Viléma Heckela.
Podpora na obnovu památek:
- Po jednom milionu podpoří kraj obnovu zámku ve Stvolínkách, kostela sv. Jana Křtitele ve Zdislavě a kaple sv. Jana Nepomuckého ve Sloupu v Čechách. V těchto případech se jedná o rekonstrukci střech tak, aby následně mohla pokračovat úplná obnova objektů.
- Podpořeným projektem je i rekonstrukce Beranova hostince v Trávníčku, kde postupně vzniká, za velké osobní iniciativy členů spolku Dubáci, první živoucí skanzen lidové architektury na území Libereckého kraje. „Jedná se o spolek historiků, etnografů a dalších nadšenců, kteří nejenže rekonstruují památky, ale také obnovují již téměř zapomenuté tradice, či dávají základy novým,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
- Jeden milion obdrží Město Dubá na další etapu rekonstrukce unikátní sušárny chmele v Dubé. Celkové náklady na její obnovu jsou vyčísleny na cca 20 mil. Kč. Na obnově unikátní sušárny chmele se pracuje už druhý rok. Původně projekt počítal s vytvořením muzea a společenského centra za zhruba 21 milionů korun, radnice ale záměr přehodnotila. Pro kulturní akce renovuje historický Hotel Slavie a sušárna chmele, která je technickou památkou, by měla sloužit pro různé akce jen v letní sezoně. "Nebudeme to zateplovat, ani dělat rozsáhlé ústřední topení, a víc budeme respektovat památkovou podstatu," řekl ČTK Petr Kmínek z investiční a projektové přípravy z Městského úřadu Dubá. Stavba se třemi sušícími věžemi je významnou památkou, která připomíná doby, kdy se kolem Dubé pěstoval chmel - zdejší odrůda dubský zelenáč. Nejstarší písemný doklad o existenci sušárny a sířírny chmele na jižním okraji města je z roku 1877. Největším problémem objektu bylo podle Kmínka jeho podmáčení. Při výstavbě nedalekých chlévů se náspy zamezilo přirozenému odtoku vody. V letošním roce se pracuje v interiérech sušárny. Připravuje se oprava střechy, na kterou přispěl milionem korun Liberecký kraj. Bude se měnit střešní krytina a opravovat krov.
Sdílet / hodnotit tento článek