Kauza se týká předloňské výzvy a souvisí s nadhodnocením žádostí. Všichni obvinění žadatelé chtěli podle kriminalistů maximální možnou dotaci, tedy 150 000 korun. Zároveň se tak zavázali k tomu, že výměnu kotle budou spolufinancovat ze svého zhruba 50 000 korunami. Namísto toho ale zaplatili jen 20 000 korun a na svůj podíl podepsali fiktivní smlouvu a pokladní výdaje. Tím pak dokládali uhrazení své spoluúčasti, což se ale nestalo. Jako zprostředkovatel působila teplická společnost, i ta čelí stíhání. Podle kriminalistů byla strůjcem právě obviněná firma a její zástupce. Všichni čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Stíhání jsou pravomocná. "Některé z těchto osob si podaly stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání, kdy všechny tyto stížnosti byly zamítnuty jako nedůvodné," uvedl Veselý.
Nově kriminalisté prověřují další případy týkající se téže firmy. V současné době jde o 44 případů v Ústeckém kraji a 143 v dalších částech Česka. Žadatelé o dotaci pravděpodobně narazili na nabídku firmy na jejím webu. "Ve všech případech je způsob spáchání velmi podobný, kdy žadatelé deklarovali uhrazení povinného podílu, ačkoli k tomuto ve skutečnosti nedošlo," doplnil Veselý.
Zda padnou další obvinění, nechtějí kriminalisté předjímat. Dotace nakonec vyplaceny nebyly. Škoda dosahuje zatím bezmála tří milionů korun, mohla by ale vzrůst až na víc než pět milionů.
Jednateli firmy hrozí až osm let vězení, žadatelům až tři roky. V jejich případě by podle Veselého mohla nastat změna, například podmíněné zastavení stíhání. "V případě žadatelů tento postup, nějaký odklon od trestního řízení vůbec nevylučuji, ale zatím z jejich strany nedošlo k návrhu na tento postup. Jednou z podmínek tohoto postupu je doznání a jen některé z těch obviněných osob se doznaly opravdu jak k té objektivní, tak k té subjektivní stránce neboli zavinění," dodal Veselý.
Sdílet / hodnotit tento článek