REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Každý ho známe, mnozí jej máme doma. Koberec – tichá, teplá a příjemná podlahová krytina oblíbená hlavně v dětských pokojích, školkách, obývacích pokojích ale i ložnicích. Zachytává poletující prach a tím filtruje vzduch. Jak ale zachycené nečistoty dostat z koberce. A co když se na koberec něco vylije nebo rozsype? Jak koberec účinně vyčistit?
Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Dnes se podíváme na základní pojmy, které se k čištění koberců vážou, vysvětlíme si, co je reálné a co zdánlivé znečištění a řekneme si jaké máme v čištění koberce možnosti.

Co je znečištění koberce?

Odborníci rozlišují několik typů znečištění koberců:

  • Reálné znečištění: aktuální a reálné znečištění v koberci
  • Viditelné znečištění: znečištění, které můžete ve skutečnosti na koberci vidět a tvoří jej špinavým
  • Zdánlivé znečištění: abraze, textura, stíny a jiné charakteristiky, které snižují vzhled koberce, ale nejsou znečištění

Reálné znečištění: je aktuální stupeň znečištění koberce. Lze jej zvážit a změřit. Toto zahrnuje znečištění na vláknech koberce, zachycených ve svazečku vláken a ve spodku koberce. Největší znečištění je ve spodku koberce

Viditelné znečištění: je znečištění, které mění barvu a lesk viditelné části koberce. Pro většinu částí koberce je to vrchní 1/3 kobercového vlákna.

Zdánlivé znečištění: ve skutečnosti nejde o znečištění, ale o snížení vzhledu koberce zapříčiněné obroušením a poškrábáním povrchu kobercových vláken. Snížení vzhledu koberců může být také zapříčiněno ztrátou barvy koberce.

Zdroj: Fotolia.com - luckybusiness

Rozdělení znečištění koberce

85% znečištění koberce je tzv. suché znečištění a lze jej odstraňovat pravidelným a kvalitním vysáváním. Jelikož se jedná o suché znečištění, toto znečištění neulpívá na vláknech a padá ke dnu koberce. 15% znečištění koberce je tzv. mastné znečištění, které přilne na kobercové vlákno a jeho odstranění vyžaduje odborný zásah.

Údržba koberce

Každý vstup do koberce by měl být vybaven kvalitní čistící zónou. Tyto zóny zabezpečují prvotní odstranění nečistot z podrážek. Zachycují prvotní suché znečištění a zároveň i mastné nečistoty, jako jsou olejové a asfaltová residua přinášené zvenčí budovy.

Koberec by měl být dále pravidelně vysáván, aby se zamezilo plnění kobercového vlákna nečistotami a nezačaly se dále uvolňovat částice prachu do ovzduší.

Každý koberec potřebuje pravidelnou hloubkovou údržbu-čištění, aby dále plnil funkci filtru prachových částic a vypadal delší dobu jako nový. Tato perioda je různá od místa použití a stupně zátěže. V bytové výstavbě může být postačující hloubkové čištění 1x za rok, v komerční výstavbě je toto čištění provádět minimálně každých 6 měsíců, ideálně každé 3 měsíce. Opět záleží na stupni zátěže a frekvenci pohybu osob.

Čištění koberce, jaké jsou možnosti?

V současné době je na trhu několik způsobů, jakým lze koberce hloubkově čistit, které mají za cíl odstranit znečištění a zvýšit a obnovit vzhled koberce.

  • Mokré extrakční čištění
  • Čištění tzv. suchou pěnou
  • Mokré rotační čištění za pomoci namočeného padu na jedno či více kotoučovém stroji
  • Mokré čištění za pomoci horké páry
  • Suché extrakční čištění za pomoci granulátu

Podrobně se na mokré a suché čištění podíváme v dalších článcích. Nenechte si ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz! Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma!

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

  1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
  2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
  3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
  4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
  5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
  6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
  7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Moderní bydlení v panelovém bytě: Výsledek rekonstrukce a detaily realizace (2. díl)

Byt oslovil nové majitele především svým umístěním v blízkosti lesa s krásným výhledem. Samotný byt již sice prošel v minulosti dílčí rekonstrukcí, ta ale neodpovídala představám jeho budoucích uživatelů, došlo tak k nové rozsáhlé modernizaci. V  předchozím článku jsme se zaměřili převážně na stavební úpravy, nyní…

Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt

Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt

Položit koberec na podložku je pro něj šetrnější metoda než pokládka na tvrdý podklad, navíc kobercová podlaha s podložkou je měkká příjemná na došlap a perfektně tlumí hluk. Nepotřebuje ani tak dokonale rovný podklad jako při pokládce koberce bez podložky. Jaký je správný postup pokládky na podložku? Máme dvě…

REKLAMA