Realizace projektu trvala zhruba rok. Po zkušebním provozu bude nová technologie uvedena do ostrého provozu 1. července 2019, tedy v době, kdy vejdou v platnost nové, přísnější limity pro obsah vanadu v odpadních vodách stanovené integrovaným povolením Ústeckého kraje.
Vanad patří mezi kovové prvky, největší využití má v metalurgii. Potravou se do organismu dostává z rybího masa, zeleniny, hub, rostlinných olejů nebo některých minerálních vod. Ve vyšším množství je toxický.
"Spolu s novou technologií jsme v rámci údržbářských činností za dalších 15 milionů korun modernizovali související technologická zařízení tak, aby byla bezpečně a spolehlivě v provozu dalších minimálně 15 let," uvedl Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO Unipetrol RPA.
Systém čištění odpadních vod Unipetrolu ve výrobním závodě Litvínov - Záluží vznikal postupně od doby výstavby areálu ve 40. letech minulého století. V současnosti se podle Kaidla klade důraz nejen na objemové limity, ale také na úsporu vody znovupoužitím vyčištěných odpadních vod.
Řeka Bílina od pramene v Loučenské hornatině Krušných hor až do Ústí nad Labem, kde se vlévá do Labe, měří 83,6 kilometru. Protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží a byla považována za jednu z nejšpinavějších řek v zemi. Za poslední tři desetiletí se čistota vody v řece výrazně zlepšila.
Sdílet / hodnotit tento článek