Bezúročnou půjčku poskytne město maximálně na dobu deseti let, nejvyšší měsíční splátka může činit 2000 korun. "V současné době probíhá průzkum zájmu o takovou bezúročnou půjčku," uvedla mluvčí města Romana Macová. Kdo má o půjčku zájem, musí se přihlásit prostřednictvím dotazníku, který je k dispozici na webu města nebo v úřadech městských obvodů.
Dotazníky je nutné odevzdat do 31. května. "Na základě vyplněného dotazníku pak bude zájemce kontaktovat náš kotlíkový specialista," uvedla Macová.
Lidé mohou na výměnu kotle získat dotaci prostřednictvím Ústeckého kraje. Doposud však museli mít nejprve vlastní peníze na zaplacení nákupu kotle a výměnu, poté jim kraj až 80 procent nákladů proplatil. "Lidé musí mít dopředu někdy i přes 100.000 korun, které poté v dotaci získají zpátky. Bezúročná půjčka má sloužit těm, kteří takový obnos pohromadě nemají," řekl v únoru v Ústí nad Labem při představení programu bezúročných půjček ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Peníze na bezúročnou půjčku poskytne obcím v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji ministerstvo životního prostředí. Cílem je motivovat lidi k výměně zastaralých zdrojů tepla, a tím zlepšit kvalitu ovzduší. Od září 2022 začne platit úplný zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy, za jeho porušení budou podle ministra hrozit vysoké pokuty.
Sdílet / hodnotit tento článek