Distribuční síť může být přetížena hlavně v případech, v nichž lidé najednou začnou odebírat velké množství vody. "Jako příklad vodárny uvádějí intenzívní zálivky v odpoledních hodinách, kdy se předpokládá návrat většiny odběratelů ze zaměstnání," uvedla Kozlová. Problém podle ní nezpůsobuje nedostatek vody ve zdrojích, ale kapacita místních distribučních sítí.
"Chtěli bychom požádat občany, aby v těchto dnech omezili používání pitné vody na zalévání. V případě, že nelze pro zálivky využít jiný zdroj, doporučujeme odběratelům zalévání rozložit do delšího časového úseku během celého dne a naopak ho omezit v podvečerních a večerních hodinách. Eliminují se tak možné problémy, které vznikají, pokud se nárazově zvýší odběr pitné vody v jednom časovém okamžiku," dodal Václav Kodeš ze Středočeských vodáren.
Dalším problémem je podle vodáren napouštění bazénů pomocí přípojky ve špičce, kdy může v některých místech klesnout tlak ve vodovodním řadu. Projeví se to i u ostatních odběratelů.
Vyšší nárazový odběr z veřejného vodovodu také způsobí zásadní zvýšení rychlosti proudění vody v potrubí, a to až nad limit. Důsledkem je například krátkodobé zvýšení koncentrace železa v pitné vodě, které působí zabarvení vody a po železu je voda i cítit, na což si někteří odběratelé mohou stěžovat.
Středočeské vodárny zásobují pitnou vodou téměř 300.000 Středočechů v okresech Mělník, Kladno, v části Rakovnicka, Mladoboleslavska, Prahy-východ a Prahy-západ. Zákazníci se na vodárny mohou obracet přes zákaznickou linku 840 121 121 nebo 602 128 127.
Sdílet / hodnotit tento článek