"Obecně platí, že při stoupajících teplotách v letních měsících se zvyšuje spotřeba elektřiny, zejména kvůli stále rozšířenějším klimatizacím. Jejich provoz zvyšuje spotřebu zhruba o dvě až tři procenta v těch opravdu horkých dnech. V případě extrémních a dlouhotrvajících veder může jít až o čtyři procenta," uvedl Schreier.
Specifická v tomto směru podle něj může být Praha kvůli vyššímu počtu kanceláří a obchodů. "Vliv na zvyšování spotřeby v horkých dnech mohou mít i další elektrická zařízení, jako jsou například filtrace bazénů," doplnil Schreier.
V internetovém obchodě Alza.cz vzrostl prodej chladicích zařízení na začátku června meziročně o 30 procent. Podle mluvčí firmy Patricie Šedivé je ale poptávka vyšší již od začátku roku. "Trendem u mobilních klimatizací je letos wifi konektivita. Takovou klimatizaci je totiž možné zapnout na dálku například při odchodu z práce a doma pak zákazník má vychlazenou místnost," řekla.
Horké dny znamenají vyšší náklady související s chlazením technologických prostor také pro mobilní operátory. Podle mluvčího Vodafonu Marka Steigera se však v kvalitě služeb ve větší míře neprojevují. "Obecně, pokud se jednotlivá zařízení přehřejí, mohly by se samovolně vypnout technologie ve vedrem zasažených oblastech. Aby se tak nestalo, máme na jednotlivých lokalitách nainstalované klimatizační jednotky, které v případě problému spustí alarm. Na jeho základě posíláme na místo techniky, aby situaci prověřili," řekl Steiger.
Česko zasáhla v posledních dnech tropická vedra. Na řadě míst republiky se objevila i letošní první tropická noc, kdy celou noc neklesly teploty pod 20 stupňů.
Sdílet / hodnotit tento článek