Při opravě byla použita původní technologie svisle kladených kamenů, takzvaná technika štětování. "Hotový je prakticky celý štětovaný chodník. Do konce měsíce října bude ještě zamlátován, tedy zasypán zeminou, aby došlo k celkovému zpevnění konstrukce," uvedl Boublík. Na jaře pracovníci lesní společnosti vysadí dřeviny. Vše má být podle mluvčího hotovo do konce června příštího roku.
Štětování je stará tradiční technologie používaná při stavbě cest. Kameny se ukládají na výšku vedle sebe mezi masivní kamennou obrubu. Vyklínovány jsou menšími kameny a prosypány jemnějším materiálem.
Při stavbě se používal výhradně kámen, který stavaři získali při přípravných pracích, když upravovali nynější povrch stezky. Pro opravu stezky bylo podle Boublíka hned několik důvodů. "Hlavním byla nutnost zpevnit současnou turistickou stezku. Navíc chceme přimět veřejnost, aby k výstupu na Lysou horu využívala výhradně oficiální turistickou stezku a nevstupovala do míst mimo stezku. Právě to pak přispívá ke zvyšování nestability svahu," uvedl mluvčí.
Na nejvyšší vrchol Beskyd vede několik turistických tras. Nejčastěji využívanou, rád po ní chodíval i básník Petr Bezruč, je trasa vedoucí z Ostravice přes Butořanku a Lukšinec. Dlouhá je 8,5 kilometru. S některými dalšími trasami se spojuje v bodě nazvaném Malchor. Tento rozcestník je těsně pod vrcholem Lysé hory a právě zde začíná opravovaný úsek.
Sdílet / hodnotit tento článek