Úspora energií v některých budovách může podle primátora dosáhnout až desítek procent, investice do potřebných opatření by mělo být možné platit z dosažených úspor za energie.
Fotovoltaické panely by mohly být například na některých střechách bytových domů či škol a školek, dosluhující plynové kotelny by v městských objektech mohly nahradit moderní kogenerační jednotky, které vyrábějí elektřinu i teplo. "Myslíme si, že to může být dobrý příklad i pro majitele jak bytových, tak rodinných domů," uvedl Jiránek. Kogenerační jednotky by mohly být podle primátora například v městských sportovních areálech.
Jiránek řekl, že město bude hledat i možnosti dalšího zateplování městských objektů, ale chce se vyhnout nevhodným postupům, kdy například po zateplení začalo v některých budovách vlhnout zdivo. Při opravách školních kuchyní Kladno používá jednotky, které slouží k zadržení tepla a zároveň k vyššímu odvětrávání.
"Jsme schopni například sledovat spotřebu veřejných budov a porovnávat ji s ideálním stavem nebo regulovat ji podle počasí," dodal generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Město také uvažuje o vybudování dobíjecí stanice pro elektromobily při chystané rekonstrukci autobusového nádraží, zvažuje i využití elektromobilů jako služebních vozů.
Sdílet / hodnotit tento článek