"Problematické jsou jak samotná definice neobydleného bytu, tak zjištění jejich počtu. Existuje řada příčin, proč se byty momentálně nevyužívají k bydlení. Jednak slouží k jiným účelům, například jako kanceláře, obchody, ordinace, studia nebo sklady. Další byty se rekonstruují nebo krátkodobě pronajímají, například přes Airbnb," uvedl Dolák.
Speciální kategorií je podle něj skupina bytů, které jejich majitelé dlouhodobě pronajímají a příjmy z těchto pronájmů nezdaňují. "Tyto byty se formálně tváří jako neobydlené. Mezi další důvody patří například i to, že si byt drží lidé, kteří se odstěhují mimo Prahu. Pokud zvážíme tyto faktory, je skutečně prázdných a nevyužívaných bytů v porovnání s celkovým bytovým fondem relativně málo," doplnil Dolák.
Podle něj se za posledních 20 let nájemní trh v Praze zkultivoval, vzrostla i kvalita služeb, které poskytují realitní kanceláře při zprostředkování nájmů. "Na pražském nemovitostním trhu se etablovala řada společností schopných nabídnout i zahraničnímu investorovi komplexní správu jeho investičního bytu. Od zajištění pronájmu, včetně ověření bonity nájemníka, správy a technické služby bytu až po vyřízení všech administrativních náležitostí," sdělil Dolák.
V poslední době se objevily návrhy některých politiků na dodatečné zdanění neobydlených bytů. Piráti dokonce uvažovali o kontrole elektroměrů, kde by se podle spotřeby elektřiny zjistilo, zda v bytě někdo opravdu bydlí.
Podle Doláka je otázkou, zda by toto dodatečné zdanění bylo dostatečným impulzem k jejich pronájmu. "Je potřeba zohlednit, že část těchto neobydlených bytů vlastní majetní domácí i zahraniční investoři. Další otázkou je, zda toto administrativní opatření donutí majitele bytů, které nyní slouží jako kanceláře, k pronájmu těchto bytů na bydlení a vypovězení dlouhodobých smluv. Existuje také riziko obcházení tohoto zdanění a vznik administrativní zátěže spojené s výběrem této daně," uvedl dále Dolák.
Téma neobydlených bytů by podle něj mimo jiné vzbudit otázky, zda byly splněny všechny zákonné podmínky, když se v prostorách zkolaudovaných jako byty provozují ordinace nebo kanceláře.
Dřívější analýza pražského magistrátu se zabývala obsazeností obecních bytů. Ke konci letošního března jich bylo volných téměř 2000, z toho 700 jich vlastní magistrát. V Praze bylo tehdy podle analýzy 31 180 obecních bytů, tedy zhruba pětina celkového bytového fondu.
Sdílet / hodnotit tento článek