Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na dopravní stavby pro příští rok není dost peněz

Na dopravní stavby plánované v příštím roce bude potřeba 109 miliard korun, stát přitom počítá se zhruba 87 miliardami. Všechny stavby se tak zřejmě zahájit nepodaří. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl generální ředitel stavební firmy Eurovia CS Martin Borovka. Čísla podle něj vycházejí z výpočtů Sdružení pro výstavbu silnic, které zahrnuje víc než 40 firem včetně těch největších. Nestihne se začít třeba se stavbou dálnice D4 od Příbrami do Mirotic, uvedl Borovka.
Na dopravní stavby pro příští rok není dost peněz

"Když vezmeme stavby, které jsou zasmluvněné, a ty stavby, u kterých politici veřejně prohlašují, že se zahájí v roce 2020, tedy je ještě potřeba vysoutěžit, podepsat smlouvu a zahájit, tak na všechny tyto stavby potřebujeme 109 miliard," řekl deníku šéf Eurovie. Zároveň poukázal na to, že rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce činit 87,3 miliardy korun. "Rozdíl je 22 miliard korun. Všechny plánované stavby se ale napřesrok zřejmě zahájit nepodaří," doplnil. Pokud by ministerstvo dopravy žádnou novou stavbu nezahájilo, bylo by podle Borovky potřeba do rozpočtu SFDI přidat osm miliard korun.

Rozpočet fondu s možným zvýšením sumy počítá, ministerstvo dopravy by ho muselo vyjednat s resortem financí. Letos měl SFDI původně okolo 86 miliard korun, v průběhu roku se výdaje zvýšily ke 100 miliardám korun.

Úsek D4 mezi Příbramí a Miroticemi by se měl budovat formou pilotního projektu PPP, v němž si stát vybere jako partnera firmu, která dálnici postaví a bude po nějakou dobu také udržovat. Finální nabídky včetně cenové kalkulace by se měly u D4 podle Borovky podávat příští rok v dubnu, zahájení stavebních prací proto předpokládá v roce 2021. "Maximálně by se na konci příštího roku mohly rozeběhnout nějaké přípravné práce," podotkl.

Problémem podle šéfa Eurovie může být navíc to, že ministerstvo dopravy chce u nového úseku D4 využít dvě novinky najednou - vedle projektu PPP také v Česku zatím nevyzkoušené digitální modelování stavby BIM. Převod projektu z klasické papírové formy do BIM bude stát 1,2 miliardy korun navíc, uvedl Borovka. "Rizikem je kumulace dvou doposud nevyzkoušených experimentů najednou," doplnil. Poukázal také na to, že projekt PPP bude v roce před volbami schvalovat Sněmovna.

Termín se podle Borovky nemusí stihnout ani u úseku dálnice D3 Ševětín-Borek, který chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznit do konce letošního roku. K dokončení v předstihu je potřeba změnit technologii výstavby, musí se proto uzavřít smlouva na práce, které nejsou součástí původní smlouvy, uvedl.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA