Zájemci se dozvědí více informací na webu. Loni byl o dotace velký zájem, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). "Celkem jsme v loňském roce obdrželi 105 kompletních žádostí o příspěvek na zelené střechy. Všem jsme dali příslib v celkové částce 17,9 milionu korun," uvedl Hladík.
Úspěšní žadatelé obdrží peníze po vybudování nebo úpravě střech. Část z nich se podařilo dokončit už v loňském roce, část to teprve čeká. "Loni bylo vybudováno 22 zelených střech, které město podpořilo částkou 2,5 milionu korun. Celková plocha zelených střech, které dostaly podporu od města, přesahuje 18 000 metrů čtverečních," řekl Hladík.
Podle něj nejvíce zájemci žádali o dotaci pro zelenou střechu rodinného domu. "Většinou to byl extenzivní typ, což je zelená střecha se suchomilnou vegetací, která dokáže snášet náročné podmínky z pohledu expozice a povětrnosti, nedostatek živin a vláhy," přiblížil Hladík.
Největší počet žádostí zaznamenali pracovníci odboru životního prostředí v městských částech Jundrov, Královo Pole, Brno-střed a Maloměřice a Obřany.
Lidé žádali také o dotace na zachytávání dešťové vody. "Díky programu Nachytej dešťovku jsme podpořili 19 projektů za 307 000 Kč. Rádi bychom tento dotační program dostali do širšího povědomí Brňanů. V posledních letech se potýkáme se suchem a pro zalévání zahrad je ideální právě dešťová voda," dodal Hladík.
Opatření mají vést k ochlazování města, úspoře vody a také ke snížení emisí oxidu uhličitého. Zelené střechy mají také sloužit podobně jako zateplení, čímž se sníží náklady na vytápění.
Sdílet / hodnotit tento článek