"V řadě případů je navržen pravý opak toho, co občané navrhovali," řekl novinářům lídr LOL a liberecký zastupitel Jaromír Baxa. Za příklad uvedl průmyslovou zónu vedle letiště v Ostašově, proti níž místní protestují. Obyvatelům Vesce a Doubí se zase nelíbí převedení ploch takzvaně smíšených do ploch průmyslu, kde už jsou firmy, které své okolí obtěžují zápachem.
Primátor námitky opozice odmítá. Podle něj se drží návrhu územního plánu, který vytvořilo minulé vedení města. "Neliší se to v zásadě od roku 2018. Jenom kosmeticky tu a tam jsme některé věci, opravdu s malou významností, uznali, že třeba se přikloníme k námitce a vyhovíme jí," uvedl primátor.
Zásadní změny v návrhu územního plánu současné vedení dělat nechce. Zámečník to vysvětlil tím, že by se tak proces schvalování prodloužil a času už není mnoho. Platnost současného územního plánu vyprší v roce 2022. Na vytvoření nového, jenž by měl řešit rozvoj pátého největšího města v zemi v příštích 20 až 30 letech, pracuje radnice od roku 2007. Očekávaný termín schválení město už několikrát posunulo. Radnice dostala k návrhu dosud asi 3300 námitek. Z toho zhruba 600 je po posledním veřejném projednání v červnu 2018 a primátor navrhuje akceptovat z nich zhruba 30. "Mají, s nadsázkou řečeno, určitý kosmetický a malý korekční charakter původního územního plánu," dodal.
Primátor zároveň odmítá, že by vedení města něco tajilo. Podle něj k němu může přijít kdokoliv, kdo námitku podal, a zeptat se, jak s ní bylo naloženo. Přístup k těmto informacím mají podle něj i všichni zastupitelé. Veřejnost se s nimi bude moci seznámit nejpozději 45 dnů před opakovaným veřejným projednáním, až bude hotový nový návrh územního plánu.
Podle Baxy by ale město mělo zpřístupnit i rozpracovanou verzi a pouze uvést, že nejde o konečnou podobu. Argumentaci města, že nechtějí nikoho uvést v omyl, odmítá. "Je to jen zástupný důvod, protože nechtějí, aby se v tom někdo šťoural," dodal.
Sdílet / hodnotit tento článek