REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, přinese víc škody než užitku. Je to nesystémový krok. Uvedli to analytici. Stát podle nich jen přenesl problémy na pronajímatele, kteří si na nemovitost často vzali úvěr. Očekávají velké množství žalob a možné zamrznutí trhu s nájemním bydlením.
Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Sněmovna ve středu schválila vládní návrh, podle něhož nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Tyto lhůty Sněmovna zkrátila. Vláda původně navrhovala lhůtu na neplacení nájemného do konce září a ochranou lhůtu do konce května 2021.

"Zmrazení výpovědi neplatičům je opatřením, které přinese víc škody než užitku. Všichni pronajímatelé bytů vědí, jakým problémem je dostat neplatícího nájemníka z bytu i bez jeho dodatečné ochrany. Nové opatření může způsobit zamrznutí trhu s nájemními byty. Pronajímatelé budou požadovat od nových nájemníků vyšší kauce a nájemné předem, na což zájemci o pronájem často nebudou mít," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Druhým představitelným důsledkem podle něj mohou být žaloby pronajímatelů na stát.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka vláda přenesla problém platební neschopnosti z nájemníků na pronajímatele, rozhodně ho však nevyřešila. "Návrh zákona předpokládá, že pronajímatelé vlastní pronajímané nemovitosti, a proto jsou méně zranitelní než nájemníci. Mnoho pronajímatelů však financovalo své nemovitosti z úvěrů, takže když jim nepřijde platba nájemného, dostanou se do problémů," doplnil Křeček. Podle něj je tedy zřejmé, že návrh zákona některým lidem pomáhá, ale jiným zas škodí. Jak dále uvedl, zároveň bude těžké rozpoznat, kdy se nájemníci opravdu dostanou do problémů a kdy jen budou chtít využít vzniklé situace. "U neplacení nájemného není dořešeno, jak se budou úroky či smluvní pokuty řešit. To vytváří nejistotu na straně pronajímatelů i nájemníků," podotkl Křeček.

Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že opatření v podstatě znamená bezúročný úvěr, který musí majitel bytů poskytnout nájemníkovi na požádání. Problém případně zhoršené finanční situace nájemníků se tak jednoznačně přesouvá na pronajímatele. "Je to přece jen nesystémové a pro pronajímatele to znamená zvýšení rizika, protože nikde není psáno, že se finanční situace nájemníka automaticky do července zlepší. Původně navrženou ochrannou lhůtu do května 2021 si v podstatě ani nedokážu přestavit, i když chápu, že si nájemníci zaslouží v těchto časech zvýšenou ochranu, avšak nikoliv befélem na úkor někoho dalšího," sdělil Dufek.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň považuje za důležité zkrácení původních termínů. "Dlouhodobá opatření zvyšují i pravděpodobnost, že v nich vláda setrvá. To by ale nakonec mohlo způsobit více lidských obětí ekonomické situace, než kolik si jich vyžádá virus," dodal Bartoň.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA