REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chata v Krkonoších je ze dřeva obložená plechem. Dali jí jméno Černá Voda

Pěkná chata nemusí být velká jako stodola nebo vyumělkovaná roubenka, aby se o ní pochvalně mluvilo. Ta na dohled od hraničního přechodu u krkonošské Pomezní je svými parametry vlastně jen kapesní. Ale její zpracování a celkově chytré provedení jí přidává na velikosti. Tahle horská chata, pojmenovaná Černá Voda, si pozornost zaslouží.

Stojí kousek od státní hranice, tam, kde se z druhé strany říká Grenzabuden, na místě bývalé sjezdovky. Tedy pod jejím prudkým svahem. Přesně tam, kde dříve stála stanice vleku. Těsně pod ní šumí vody neklidného Kolbenova potoka, a pokud se po stráních nehoní mlha, dohlédnete dotud až k údolí říčky Malé Úpy. Nebo na Sněžku. Víc výhledů totiž ze svých oken chata nápadně černé barvy nenabízí. Ani jich není zapotřebí. Kdo se chce kochat, může vyjít na její zápraží a přehlédnout svět okolo z terasy. Uvnitř místo čarokrásného okolí spíš oceníte praktické vybavení, útulnost a teplo. Ostatně, právě tohle nejvíc potřebujete, když kolem napadne metr sněhu.

Skromná ale praktická

Celý návrh a projekt novostavby horské chaty, včetně vybavení interiéru, je autorským projektem studia ADR, tedy architektů Petra Koláře a Aleše Lapky, v partnerské spolupráci s Annou Vildovou z mar.s architects. I když jeho zastavěná plocha činí jen lehce přes třicet metrů čtverečních, v roce 2018 se o ní hodně mluvilo. Dočkala se i nominace na Českou cenu za architekturu. Protože byť je svými parametry skromná, svým provedením je mimořádná a původní.

Přáním vlastníka bylo navrhnout malou stavbu, která bude sloužit pro krátkodobé ubytování hostů majitele nedaleké horské chaty Tereza. Chata Černá Voda je založena na betonových sloupcích a celá nadzemní část stavby má dřevěnou konstrukci. Na střechu a boční fasády byl použit černý hliníkový plech, zbylé dvě štítové stěny jsou obloženy dřevěnými prkny natřenými černou barvou. Proto působí kompaktním dojmem, a na obrazu krajiny nezaniká, byť nepůsobí vůči okolí rušivě.

Hlavně, aby tu bylo teplo

Dílem i proto, že se jedná o pro dané místo „charakteristickou“ dřevostavbu. Svými rozměry cca 5,3 x 5,6 m (rozšířenou ještě o palubu přilehlé ocelové terasa o rozměrech cca 5,3 x 2,5 m) v podstatě zaplňuje místo, kdysi vymezené pro vlek. Takže se tu toho novostavbou zase nezměnilo. Jistý vztah k přirozenosti a autentičnosti je znát i na vyvedení Černé Vody. Její funkční členění je prosté. Dispozičně je domek rozdělen na vstupní zádveří, obytnou místnost s kuchyňským koutem, a koupelnu s WC. Nic navíc, nic zbytečného.

V rámci obytné místnosti je nad zádveřím a koupelnou navržen prostor pro spaní, který je přístupný po schodišti z obytné místnosti. Ta je celá otevřena až do hřebene krovu a prostor pro spaní je oddělen ochrannou sítí. Interiér je jednotný v materiálovém provedení, vodícím prvkem je tu jen barva: kuchyňský kout je v černé, jako většina přídatných částí. Chata je uzpůsobena, v svých rámci možností, standardu sezónního obývání. Nositelem kvality je tu teplo, a proto je tu slušně nazásobeno dřevo. To je v rámci výřadů využito jako zkrášlující prvek. Příjemně praskající kamna a mosaz osvětlení teplý dojem násobí.

Stavba stojí v poměrně prudkém severovýchodním svahu Pomezního hřebene, v těsné blízkosti potoka, který svým způsobem stavbu „přidržuje v místě“. Není extrémní ve svých měřítcích ani v provedení. Je přesně tak akorát, rozumná a postačující. A v tom je její kvalita.

Údaje o projektu

Název projektu: Černá Voda
Typ projektu: rekreační chata, sezónní obývání
Architektonické studio: ADR s. r. o
Spolupráce: mar.s architects, Anna Vildová
Lokalizace: Horní Malá Úpa, Česká republika
Vedoucí projektu: Petra Kolář a Aleš Lapka
Dodavatel materiálu: ROOF pro s.r.o.
Dodavatel stavby: SKIMU a.s.
Klient: soukromá osoba (architekt)
Zastavěná plocha: 25 m2
Užitná plocha: 30,3 m2
Realizace, finalizace: 2016

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tuomas Uusheimo

Chtěli menší dřevostavbu ve městě. Úřadu se dům zdál malý, požadoval větší. Architekti si s tím poradili

Lokální stavební vyhlášky a nejrůznější skutečnosti, vycházející z územního plánu, většinou chápeme jako jednostranná funkční omezení. Očekává se, že kvůli nim musíte stavět méně, ne tak objemně, v nižší výšce. Architekti ve finském Kajaani řešili opačný problém. Úřadům se nepozdával rodinný dům, který byl až příliš…

Foto: Sirokai Levente

Černý plášť chrání dům mezi ořešáky. Vlnitou mají fasádu i střechu

Stojí nedaleko od hlavního města, přesto na vesnici. Architekti citlivě umístili dům pro mladou rodinu do ořešákového sadu. Hlavní výraz budově dává materiál, který použili na střechu i na stěny. Neotřelá řešení, které zde realizovali architekti, vynesla domu hned dvě národně významná ocenění. Cenu Media Architecture…

Zdroj: BoysPlayNice

Znovu a lépe. Chatu dokončili po čtyřiceti letech. Na fasádu dali ohořelé dřevo

Vypadá jako zbytnělá ptačí budka nápadně tmavé barvy. Termíny jako střecha, zeď, či komín tu splývají v jediném celku. Atypická kulatá okna, nezvyklé provedení pláště. Pozornost si ale tenhle objekt rozhodně zaslouží. Není to totiž typická rekreační chata, ale stavba prošpikovaná chytrými nápady.

Foto: Paťo Safko

Dům s venkovní kuchyní umožní žít na zahradě po celý den a naplno

Trávit čas v interiéru, nebo spíš venku před domem, na zahradě? Rodinný dům C2 vás tohoto rozhodování ušetří. Dimenze vnějšího a vnitřního prostoru se tu prolínají, a chytrý návrh zajišťuje i to, že vám všude bude moc příjemně. Mimo jiné i díky venkovní kuchyni.

Foto: Matt Dunkinson, Richard Battye

Malý dům inspirovaný velkým obrazem

Syntéza umění a architektury, projekt se vzdělávacím přesahem. Ano, většinou v nás takový popis oprávněně vyvolává nepříjemné mrazení, jak se zase někde vytvářela nějaká strhující konceptuální kompozice milovníků umění pro umění. Observatoř je ale jiná, a ve své podstatě podchycuje to, co by mělo být přirozenou…

Foto: Tor Even Mathisen

Želví krunýře za polárním kruhem. Stavba, která odolá arktickému klimatu

Turistické destinace, které vzbuzují respekt i u zkušených norských horalů: Hora Tyven a záliv Storfjellet za polárním kruhem. Právě tady se teď nachází dvě unikátní „organické“ stavby, turistické útulny, které jsou designovány k tomu, aby odolaly těm nejnáročnějším arktickým podmínkám. Jaký je příběh jejich vzniku?

Foto: Janez Martincic, Ales Gregoric

Horskou chatu navrhli architekti, vybudovali dobrovolníci. Na místo ji dostal vrtulník

Zima na horách je prý nejkrásnější. A také nejtužší. Jistě tedy oceníte, když vám útočiště před mrazivou nepohodou naservírují profesionálové z OFIS architekti, experti na stavbu obydlí a horských chat v extrémních nadmořských výškách. Jejich poslední Winter Cabin na slovinské hoře Kanin skutečně posouvá hranice…

Zdroj: Espen Folgeroe

Ubytování na sjezdovce vzniklo ze staré stáje

I starý dřevěný chlév může mít svou cenu, zvlášť když stojí na místě s výrazným potenciálem pro rozvoj cestovního ruchu. Norští architekti OPA Form dokázali zachovat rustikální charakter objektu tím, že do původního profilu vsadili moderní obytný modul.

REKLAMA