Podle informací ČTK hlasovalo pro negativní stanovisko osm ministrů za hnutí ANO, odmítalo ho pět ministrů ČSSD. "Jsme přesvědčeni, že je potřeba dál jednat v Poslanecké sněmovně a věříme, že i kolegy z hnutí ANO přesvědčíme, že zákon tak, jak je napsán, vyřeší bytovou krizi a bude ku prospěchu věci," řekl novinářům Hamáček.
Podle návrhu vládního stanoviska není návrh například zpracován v návaznosti na platný právní řád, řada jeho ustanovení je nejednoznačná a nesrozumitelná. "Vláda vyjadřuje pochybnost nad tím, zda je třeba k podpoře bytové výstavby přijmout zcela samostatnou komplexní právní úpravu a zda by nestačilo využít stávající již právem upravené instituty a nástroje. V této souvislosti v odůvodnění návrhu zákona chybí podrobnější analýza," stálo v návrhu stanoviska.
Nesoulad s ústavním pořádkem přináší podle schváleného stanoviska například navrhované ustanovení, aby vláda nařízením stanovila, v jaké míře by byla bytová společnost zvýhodněna v daních, poplatcích a dalších odvodech.
Ministerstva vedená zástupci ANO již v meziresortní připomínkovém řízení odmítla uzákonění veřejně prospěšných bytových společností, které by mělo podle poslanců ČSSD mimo jiné zlevnit byty. Předloha je podle jejich připomínek pro vládu nejasná až zmatečná a prakticky nic by nepřinesla. Návrh zákona podpořilo jen ministerstvo práce a sociálních věcí řízené sociální demokracií, i podle něj si ale žádá úpravy.
Návrh počítá například s tím, že obce by měly mít při povolování výstavby bytů právo od developerů žádat až čtvrtinu nových bytů pro svoje účely. Obce by developerům za byty platily pouze nákladovou cenu, zákon by měl podle ČSSD snížit ceny bytů až o třetinu. Zákon by umožnil obcím založit veřejně prospěšnou společnost, která by si vzala úvěr na výstavbu. Zájemci o bydlení by si naopak hypotéku brát nemuseli.
Oslovení analytici a developeři již dříve uvedli, že návrh zákona by ceny bytů nesnížil, ale naopak by vedl ke zdražení.
Sdílet / hodnotit tento článek