"I přes složitou situaci spojenou s koronavirem zůstává tempo aktivace nevyužitých přípojek letos stejné jako v roce 2019. Ke konci roku očekáváme zhruba 8000 nově připojených takzvaných mrtvých přípojek. To pokládáme za výborný výsledek," uvedl dnes Radek Starý ze společnosti GasNet Služby.
V Česku jsou nyní necelé tři miliony odběratelů zemního plynu. Asi 300.000 přípojek zůstává nevyužívaných, především po masivní plynofikaci v 90. letech minulého století. Tu podporovaly dotace Státního fondu životního prostředí, na které ale mohly dosáhnout pouze obce, které plynofikovaly minimálně 90 procent území. Některým lidem byl tak plyn zaveden, ale nepoužívali ho.
Podle GasNetu roste také zájem o zcela nová připojení, a to především díky takzvaným kotlíkovým dotacím. Firma uvedla, že během programu více než 60.000 domácností přestalo topit tuhými palivy a přešlo právě na zemní plyn. Letos počet žádostí o nová připojení meziročně vzrostl o osm procent.
"Velký zájem o kotlíkové dotace přiměl řadu krajů k jejich prodloužení až do roku 2021. V současné době bylo vyčleněno dalších 600 milionů korun na výměnu starých kotlů na pevná paliva pro domácnosti, na které se nedostalo v letošním roce," řekl Starý. Rostoucímu zájmu o zemní plyn u tuzemských domácností podle společnosti napomáhá i příznivý vývoj cen.
V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. E.ON Distribuce pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku republiky má oprávnění k distribuci plynu GasNet, který zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 milionu zákazníků.
Podíl GasNetu na distribuci zemního plynu v Česku je podle firmy asi 80 procent, společnost spravuje 65.000 kilometrů plynovodů. Stoprocentním vlastníkem firmy je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.
Sdílet / hodnotit tento článek