"Zdaleka největší zájem byl i nadále po investičních bytech s dispozicí 2+KK nebo starších domech v příměstských oblastech s dobrým dojezdovým časem do spádového města. V Praze a Brně se kvůli růstu cen opět snížila celková plocha prodaných nemovitostí, lidé se zdražování snaží kompenzovat menšími byty. Naopak ve Středočeském kraji nebo Jihomoravském kraji jsou lidé ochotni si nárůst cen kompenzovat, což je však dáno i skutečností, že velká část poptávky je ze sousedící Prahy," uvedl ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer.
Po Praze byly nejdražší byty v Jihomoravském (68.211 korun za metr čtvereční) a Středočeském kraji (53.958 korun). Za nejlevnějším Ústeckým krajem následovaly Moravskoslezský (26.486 korun) a Karlovarský kraj (31.696 Kč).
Meziročně vzrostly ceny nejvíce v Libereckém kraji, o 27 procent. V Královéhradeckém kraji stouply zhruba o pětinu. Nejméně vzrostly v Praze (o 11 procent), Karlovarském a Olomouckém kraji (o 12 procent).
Podle údajů společnosti Reas připadala zhruba polovina prodaných bytů na panelové domy, dvě pětiny patřily cihlovým domům. Průměrný prodaný byt měl dispozici 2+KK o rozloze 55 metrů čtverečních, byl ve druhém patře. Jeho cena dosáhla 4,8 milionu korun. Nejdražší byt za 49 milionů korun našel nového majitele na pražském Josefově. Největší byt s rozlohou 337 metrů čtverečních se prodal v Pardubicích, nejmenší s plochou 15 metrů čtverečních v Liberci.
"Kvůli levným penězům na bydlení, ale také jako pojistku proti případné inflaci, se řada lidí rozhodla uložit svoji budoucnost do koupě bytů. A to nejen jako zajištění pro své bydlení, ale i jako investici pro horší časy, tedy další byt navíc k tomu, kde bydlí," dodal ředitel společnosti Reas Michal Makoš.
Sdílet / hodnotit tento článek