"Za bezpochyby zajímavou nabídku lze považovat pozemky s objekty bývalé úpravny vody rekreačního zařízení v lokalitě Koukalka mezi Spáleným Poříčím a Rožmitálem pod Třemšínem či dva pozemky v okolí Žatce," poznamenal Vala. U Žatce ministerstvo prodává pozemek na jižním okraji průmyslové zóny Triangle, druhý je necelý kilometr od výjezdu z místní části Velichov směrem na obec Žíželice.
Součástí nabídky jsou také čtyři objekty bývalého pohraničního opevnění. Jeden se nachází v katastrálním území Chvaletín u Písečného na Jindřichohradecku, další u Dyjákovic u řeky Dyje nedaleko státní hranice s Rakouskem, třetí na severní Moravě u Velkých Heraltic. V městské části Opavy zvané Jaktař ministerstvo opět nabízí pěchotní srub Nad Potokem, tedy součást těžkého opevnění.
Kompletní nabídku a další podrobnosti ministerstvo zveřejňuje na internetových stránkách odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem www.onnm.army.cz. Jsou na nich uvedeny i dříve inzerované nemovitosti.
Ministerstvo se zbavuje nepotřebných nemovitostí každoročně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, a hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 ministerstvo rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej. Převody pevnostních opevnění začaly podle odboru nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany ve větším měřítku od roku 2008.
Sdílet / hodnotit tento článek