Investice do solárních panelů na střeše bazénu má návratnost 13 let. Při započítání solární energie z panelů haly Mír se návratnost sníží na sedm let s úsporou až 800.000 korun ročně. „Opravdu dává smysl tam ty panely mít,“ řekl Pavlík. Dodal, že střecha nové sportovní haly byla už projektována tak, aby solární panely unesla. Její plocha je velká a panelů, které ze slunečního svitu vytvářejí energii, tak může být mnoho.
Dotaci 1,8 milionu korun získá město od ministerstva průmyslu a obchodu. Podmínkou bylo, že elektřina nepůjde do sítě a bude se používat výhradně pro účely sportoviště. Celková cena, která zahrnuje solární panely a bateriové úložiště, je necelých 3,5 milionu korun.
Množství energie k ohřevu vody v bazénech se různí podle ročního období. V létě se voda ve venkovních bazénech ohřeje sama a vnitřní také nevyžaduje takový příkon, řekl Pavlík. I během léta má velkou energetickou spotřebu wellness centrum vybudované při rekonstrukci bazénu v letech 2018–2019. Právě k vytopení saun a vířivek by se elektřina ze solárních panelů podle starosty mohla použít.
Sdílet / hodnotit tento článek