REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se staví dřevostavba s izolací ze slámy svépomocí? Malá chata vás ohromí architekturou i interiérem

Rychlost, efektivita, udržitelnost. A celkově nízkonákladové řešení vzhledného víkendového domu, to vše charakterizuje projekt ze sousedního Rakouska. Je to stavba, která svým malým rozměrům navzdory představuje velkou inspiraci. Tohle totiž dokážete postavit taky.
foto: Juri Troy architects

Murstetten leží jen kousek na jih od Moravy, v Dolních Rakousech. A zajímavá pro nás tato obec s necelými 300 obyvateli není ani tak tím, že patřila k nejhezčím sídlům a rakouským zámkům – tedy předtím než ji nadobro zplanýroval Napoleon - jako tím, že zde dodnes žijí potomci rodu Althanů, prapůvodních držitelů zámku ve Vranově nad Dyjí. Tím ale linka vzájemnosti končí.  Spíš zmíníme, že vesnice Murstetten, místní laskavě prominou, ke zrovna nejhezčím dnes nepatří.

Vesnice, ze které zmizelo srdce

Do její podoby se totiž hluboce zraňujícím způsobem promítlo, že se po staletí vyvíjela v úzké vazbě na existující šlechtické sídlo. Ze kterého ale zůstalo jen pár obvodových zdí a fragmenty zámecké zahrady. A když tu pak, pětasedmdesát let po francouzské Grande Armeé, řádil ještě velký požár? Zmizela místním v plamenech škola, fara a kostel. Na sídlo s tak dlouhou historií má Murstetten tedy minimum historické zástavby, a tam, kde bychom asi v plánu tušili pamětihodnost, jsou často jen prázdná místa.

Foto: Juri Troy architects

Tato nezaviněná vnitřní vyprázdněnost a vnější vybydlenost pak dopomáhá vesnici k nezvyklé atmosféře, kde vám pocitově něco pořád schází, a hledáte, čím to vyplnit. Možná právě z tohoto popudu vzešel motiv k zastavění prostoru za starým stavením, vlastně poblíž samotného středu obce, v části někdejšího zámeckého parku. Na místě, kde bychom očekávali sad či zahradu, byla jen divoce rozrostlá loučka vymezená křovinami. A přímo na ní si klient architektonického studia vysnil malý domek.

Dům na víkend. Laciný, ale vzhledný

Nenáročný formát obydlí k víkendovým pobytům v této pohnutou historií významné ale jinak současností docela zapomenuté vesnici. Šířku parcely vymezoval profil rozpadajícího se stavení v čele pozemku (a požadavek, aby na tuto zatím neopravenou ruinu nemusely vyhlížet okna novostavby), přání diktovalo rozlohu užitné plochy do 50 metrů čtverečních a měřítek nerušivých k provedení vesnice, atmosféra venkova si žádala od projektu nenápadnost.

Foto: Juri Troy architects

To souviselo i s kontextem, v němž vynikala žlutobílá věž murstettenského kostela s červenou špicí, jež stojí v sousedství. Objekt neměl svým vizuálním pojetím konkurovat sakrální stavbě, ideálně s ním měl souznít. Třeba i tím, že by v domě nebyly hodiny, protože stačí jen vyhlédnout na ciferník oné kostelní věž v záhumenku. Klient současně nepředpokládal, že by ona novostavba měla být výraznější finanční zátěží. Protože patří k těm šťastnějším manuálně zručnějším, rozhodl se do co největší míry realizaci vést svépomocně. A aby náklady snížil ještě víc, zajistil se i materiálem.

Materiál i práce zajištěny

Má totiž kus lesa, a v nedaleké pile si tak mohl nechat nachystat dřevo do potřebné formy. O klientovi ještě můžeme prozradit, že se nechtěl uchýlit k ryzímu amatérismu a právě proto si od architektů z Juri Troy Architects nechal vypracovat kompletní návrh, pracovní výkresy od konstrukce až po truhlářskou výrobu zakázkového nábytku. K tomu je ještě třeba přičíst jeho pokročilý zájem o udržitelnost, stavební ekologii… a jsme u vzniku nápadu využít jako jeden ze základních materiálů přírodní izolaci, slámu v balících.

Foto: Juri Troy architects

S odstupem času těžko říct, jestli to byl vlastní nápad klienta anebo architektů. Bezvýhradně nadšení z něj totiž byli všichni. A to natolik, že se přímo ke stavbě nechali přizvat, aby mohli manuálně vypomoci a osvěžit si staronové stavební postupy - jak architekti z Juri Troy Architects, tak i jejich kolegové ze studia CaravanAtelier. Čeští stavitelé z toho mohou čerpat inspiraci – když přijdete s hodně zajímavým nápadem, může se stát, že vám na brigádu přijdou pomoci i sami architekti. Minimálně tedy zrovna slaměnku-dřevostavbu si v Rakousku chtěli „vyzkoušet“ všichni zúčastnění.

Projekt malého víkendového domu, v přepisu nazvaný Straw Flea, straw – slámou podle materiálu, flea – blechou – co do velikosti, tedy neměl o pracovní sílu nouzi.

Foto: Juri Troy architects

Nedotýká se země ani Země

Dál už jen v krátkosti: Projekt se při plánování, užívání a realizaci řídí ucelenou udržitelnou koncepcí. Dům je vyvýšený a terénu se dotýká pouze prostřednictvím osmi šroubových základů. Povrch tedy není uzavřen, stavba plyne nad ním. Většina použitých materiálů pochází z bezprostředního okolí, ať už sláma z místního družstva anebo stromy z lesů majitele stavby, zpracované na místní pile.

Je to tedy vyloženě lokální záležitost. Tou nejtěžší technikou, která se na stavbě pohybovala, byl náklaďák přivážející dřevo a vrtná jednotka, zahlubující základové nosníky. Jinak je to celé ruční práce. Stavba je koncipována jako jednoprostorový dům, jehož výška se vyvíjí od jednoho do dvou podlaží. V jižní, nižší části se nachází obývací pokoj s velkým, zcela otevřeným prosklením do zahrady, směrem k malému potůčku protékajícímu pozemkem.

Foto: Juri Troy architects

Do objektu se vstupuje přes severní část, kde se nachází také malá hygienická jednotka a vyvýšená spací galerie. Terasu na jihu i vstupní schody lze pomocí kladky sklopit, a fasády tak zcela uzavřít do kompaktního nepřístupného bloku. To když je majitel pryč. Zobytnění – otevření je otázkou minutky.

Velká panoramatická okna jsou sladěna s historickými a krajinnými odkazy a nabízejí neomezený výhled směrem ke kostelu, do údolí nebo na zbytky historických soch v parku. Podél dvou dlouhých stran jsou vnější stěny prodlouženy do interiéru policovou konstrukcí od podlahy ke stropu. Ty na jedné straně zviditelňují nosnou konstrukci vnějších stěn a zároveň nabízejí úložný prostor a místo pro výklenky k sezení a pracovní plochy. Teplo a energii vyrábí fotovoltaický systém na střeše.

Foto: Juri Troy architects

Koukněte na film. Vážně

Je to celé jednoduché, nenáročné, milé. Zneklidňující snad byla jen vyšší prašnost prostředí během úprav izolace (zařezávání bloků slámy), jinak ale celý proces konstrukce a výstavby působil nesmírně elegantně a hladce. Chtělo by se říct snadně, protože Straw Flea opravdu vypadá jako něco, co si zvládnete postavit sami. A o to trochu jde. Takové nenáročné bydlení, v duchu minimalismu a udržitelnosti, vytvořené z lokálních materiálů, si může dovolit každý.

Vzniklá novostavba si přitom pohrává s okolní zástavbou, a byť je novostavbou, není novotvarem. Ve tváři vesnice, s její zvláštní atmosférou, stojí jako solitér sebevědomě a přirozeně uprostřed historických pozůstatků, kterým dodává nový smysl.

Z průběhu stavby vznikl kratší sestříhaný film.

Foto: Juri Troy architects

Těch necelých dvacet minut času na zhlédnutí videa z postupující stavby určitě obětujte. Je tam všechno. Od prvního zaměřování, a uvolnění stavebního pozemku, přes přípravu materiálu a zakládání stavby, řešení úprav zateplení slámovými balíky a izolací podokenních rámů ovčí vlnou, vytvoření pláště a fasády, až po velké finále, v němž se objekt změnil na truhlářskou dílnu a nakonec ve skutečný dům. Na sledování toho, jak vlastně vzniká alternativní dřevostavba se slámovým zateplením, je něco uspokojujícího.

Název projektu: Straw Flea
Typ projektu: dřevostavba se slámovou izolací
Architektonické studio: Juri Troy Architects, CaravanAtelier
Lokalizace: Murstetten, Dolní Rakousy, Rakousko
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2022
Užitná plocha: 46 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tamas Bujnovszky

Chata ve tvaru A. Moderní verze staré dřevěné stavby

Starý a důvěrně známý koncept, vycházející z typického profilu „áčkovité“ srubové chatky. Tady ovšem přepracovaný do poněkud odlišné podoby, s řadou nových prvků designu. Že to zní zvláštně? Směs staré funkčnosti a nových nápadů každopádně funguje. Výsledkem je Grand Cabin, velká chata, kde můžete pohodlně trávit čas…

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Nápaditý francouzský domeček La Petite Maison je třeba chápat v kontextu svého okolí. Nemusí být větší, protože plně využívá okolí. Dětským i obývacím pokojem se může stát zahrada, louka a hřištěm i nedaleká ves. Lehce odstíněné dění v okolí je pro něj zásadní, ale příjemně překvapuje i zevnitř.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Chata v Krkonoších je ze dřeva obložená plechem. Dali jí jméno Černá Voda

Pěkná chata nemusí být velká jako stodola nebo vyumělkovaná roubenka, aby se o ní pochvalně mluvilo. Ta na dohled od hraničního přechodu u krkonošské Pomezní je svými parametry vlastně jen kapesní. Ale její zpracování a celkově chytré provedení jí přidává na velikosti. Tahle horská chata, pojmenovaná Černá Voda, si…

Foto: Harald Wisthaler

UFO chata v Alpách. Dům ze 70. let je překvapivě aktuální architekturou

Jihotyrolské Alpy nás umí překvapit přenádhernou přírodou, ale jsou věci, které tu nečekáme. Rozzlobená rohatá kráva, která nás prožene po pastvině nebo lavina na sjezdovce, budiž. Ale UFO? To už je trochu moc. Není divu, že chata připomínající mimozemský létající stroj krátce po přistání, přitahuje zaslouženou…

Zdroj: Fotolia.com - Олександр Болюх

Lze postavit rekreační chatu na louce? Co je možné stavět v nezastavěném území

Leckterý vlastník louky či obdobného pozemku mimo obecní zástavbu by jej rád využil i jiným způsobem, než je jen uspokojivý pocit z faktu, že mu tento kus půdy patří. Chce-li zde však vytvořit místo pro občasnou relaxaci, potřebuje k tomu alespoň základní zázemí – chatu. Jaké jsou možnosti zajištění takového zázemí?…

REKLAMA