REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Domek na stromě pro dvě hrdličky je skromný rozměry ale útulný jako hnízdo

Melides je vesnicí, kterou ti co nejsou místní, většinou jen profrčí. Protože už doslova větří vodu. Z téhle malebné vesničky je to k pobřeží - a jedné z nejnádhernějších pláží Portugalska - už jen nějakých osm kilometrů, a tak jsou důvody k přestávce minimální.
foto: João Carranca

Je sice trochu smutné, že projíždějící nevšímavě minou zdejší pamětihodnosti, tradiční kostelík z 18. století anebo Fonte dos Olhos - Dům usazený na prameni. Ale zase tak špatně to domácí nenesou. Cestovního ruchu a z něho plynoucího zaměstnání – v kempech, restauracích a bistrech - si mohou užít na pláži dosyta. Ve vesnici mají aspoň klid. A tento kontext se přenáší i do architektury malé rekreační dřevostavby.

Klidné zastavení, když nespěcháte

Nevznikal proto, že by v Melides byly nezbytně takové objekty zapotřebí kvůli turistům. Nepodbízí se nějakým vizuálně strhujícím provedením, neohromuje měřítky. Nenabízí ani výhledy na moře – to je prostě o kus dál. Domek pro hrdličky si zadala k vyhotovení majitelka pozemku, aby kde měla trávit čas se svým přítelem, který pracuje ve městě. A když už tam náhodou spolu netráví čas, mohou si jej pronajmout výletníci.

Foto: João Carranca

Ti, kteří se chtějí z Melides vidět víc, než jen písečnou přelidněnou pláž. Ti, kteří nespěchají. Což je naprosto jiná sorta, než 99 % sezónních turistů. Ale právě takoví bez okolků vezmou za vděk minimalisticky laděným interiérem, nenáročnou kompozicí stavby, která má blízko k přírodě.

Jinak je dřevostavba zajímavá tím, že není prvoplánově koncipována jako ubytování pro turisty, ale jako bydlení pro majitelku. Která má k místu – pozemku i stavbě na ní – osobní vztah. A z toho plynou i další rysy práce architektů. Klientka si totiž přála postavit přístřešek, který by stál mezi dvěma stromy, letitými borovicemi. A nechtěla, aby se stromům něco stalo.

Objekt se jich tedy fyzicky nedotýká, jsou jako kolemjdoucí, kteří mlčky pozorují protagonisty scény - ale přesto se svou přítomností podílí na ději. Domek pro hrdličky je vsazen mezi ně. A i když získává nadhled vyvýšením, rozhodně to není žádný holubník.

Foto: João Carranca

Adaptibilní prostor

Nabízí 24 metrů čtverečních užitné plochy. Což je samozřejmě málo na „dům“, ale na přespání to úplně stačí. Navíc je sympaticky sestaven tak, že nabízí hned několik „vizuálních konfigurací“, z nichž je možné si pobyt vychutnat. Ano, musíte se spokojit s výhledy do zdejší krajiny, moře v nabídce není. Ale chybět vám tu nebude.

Je tu balkon, obývací pokoj, kuchyň, ložnice, koupelna. Tenhle víkendový přístřešek se netísní, ale vyniká. Jeho hlavní platforma je vyvýšena o 2,5 metru nad terén. Takže technicko-provozní zázemí se může krýt v tomto nenápadném přízemí, kryté základnou borovic.

Z dálky působí dům zvláštním dojmem. Člověk neodtuší, jestli vidí celou stavbu, anebo jen ten podivně zavěšený obdélníkový objem. Kuriozitou je i lichoběžníkovitá „korunka“ na vrcholku, stříška vystupující z profilu vlastní střechy. Ta kryje poležení pod hvězdami, matrace vyložené proti prosklené střeše. 

Dá se odtud vyjít i na samotnou střechu, která je terasou. Jinak je tu sympatický zastřešený balkon, krytý za borovicemi. Dovnitř se dostanete po schodech, které jsou z části též zastřešené a mohou sloužit jako další alternativní posezení. V podstatě si tak můžete vybrat z mnoha možností, kde se pokojně usadíte.

Foto: João Carranca

Stín je tu zapotřebí

Jedním z charakteristických rysů interiéru je to, co by jinde bylo považováno za zápor. Je tu poměrně šero, nedostatek přirozeného světla. Na vině je tomu tenký plášť lamelových okenic.  Ty se samozřejmě dají odklopit, ale majitelka to moc nedoporučuje. Jsou tu proto, aby chránili interiér před horkem. A to je tady, na pobřeží, v létě skutečně extrémní.

Formát uzavřeného pláště pak vyhovuje i zimním protivám, tedy chladným a deštivým měsícům. Domek pro hrdličky je vystavěn tak, aby – když je neobýván a je uzavřen – odolal bez obtíží místnímu klimatu, a nežádal si nadbytečnou pozornost.

Jinak to nepříjemné šero je dost relativní. Za měsíční noci sem bledé světlo proudí střešním oknem, takže interiér je pak bez svícení světlejší, než jiná obydlí. Nestane se vám, že byste tu zavadili o kuchyňskou linku anebo nenašli žebřík do patra.

Vybavení a nábytek tohoto přístřešku jsou šité na míru a zhotovené na zakázku. Mají přírodní ladění, minimální povrchové úpravy a často multifunkční rysy. Lavice nesou úložné prostory, ohrádka je vlastně žebříkem – a ten může být třeba sušákem. I když jde o výrobky ze dřeva, je spektrum jejich původu pestré – tis, cedr, bříza, korek, různé druhy borovic. Tato rozmanitost spojuje návštěvníka s přírodou nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Řešení, které si kladlo za cíl uchovat borovice nedotčené, se vyplatilo. Stromy totiž pomáhají zastiňovat stavbu před úpalným sluncem, a celou ji provoňují aromatem terpenů a pryskyřice. Pobyt tady jde vašemu zdraví naproti. Dřevostavba skrze stromy vede „dialog“ se svým okolím, a příjemně se navazuje na okolní krajinu.

Údaje o projektu

Název projektu: Columba Treehouse
Typ projektu: dřevostavba, přístřešek
Architektonické studio: Madeiguincho
Lokalizace: Melides, Grândola, Portgalsko
Vedoucí architekt: Gonçalo Marrote
Projektový tým: João Brás, Nicholas Sartori Gennari
Tesaři: João Marrote, Rui Peixoto
Stavitelé: Antonio Santos, Hugo Santos, Gaia Agozzino
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 24 m2
Rok dokončení (finalizace): 2022

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

Foto: Fernando Guerra, FG + SG

Rekreační chaty zasazené do přírodní scenérie pozvedají celý region

Projekt, který přesahuje hranice. A to nejen prostorové, ale i časové. Záměr z portugalského Ancede totiž vytváří most mezi minulostí a přítomností. Tím dává budoucnost celému regionu, podporuje udržitelný cestovní ruch a velmi citlivě zhodnocuje potenciál, který se v místě realizace…

Foto: João Carranca

Dům pro děti s klouzačkou a lezeckou stěnou udělá radost celé rodině

I malý projekt může udělat velkou radost. Byť tedy v případě „zahradního studia“ není úplně stoprocentně jisté, zda jen dětem, nebo i dospělým. Vystavěn je sice s akcentem na hravé děti, ale o příjemnou zábavu by se mohl postarat všem. Trávit čas v něm klidně může celá rodina.

foto: David Grandorge

Celoročně obytná chata stojí ve výšce stromů, v noci ji hlídají ovce

Vystavět si dům na stromě? Pár takových projektů už tady bylo. Jenže cesta, jakou se vydali architekti z Akin Studio, se ubírá výrazně jiným směrem. Předně, nenavrhovali „domek“ jen tak pro parádu, ale cílili na trvalou obyvatelnost jimi vytvořeného díla.

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Co je to glamping? Podívejte se, jak se kempuje v luxusu

Zužitkovat příliš velký pozemek na venkově tím, že na něm postavíte chatu pro turisty, nezní příliš originálně. Způsob, jakým to pojali mladí manželé, ale originální je. Nechali tu totiž vytvořit glampingovou chatu. A jejím pronájmem vydělávají na provoz vlastní biofarmy. A co je to ten glamping?

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA