„Letos se vracíme k tradičnímu modelu. Tedy k volnému vstupu bez registrace. Zájemci mohou přijít mezi desátou a sedmnáctou hodinou,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
Na nádvoří Podolské vodárny bude probíhat doprovodný program. Zaměstnanci PVK předvedou například recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace na pohon CNG, mobilní simulátor mobilního dochlorování či práci pátračů hledajících skryté úniky vody. Zajímavá místa pražského vodárenství si bude možné prohlédnout pomocí 3D brýlí. Technologové PVK předvedou chemickou show.
Dnem otevřených dveří se PVK také připojují k celopražské akci Den Vltavy, který ve stejný den pořádá zájmová organizace Vševltavský spolek. Den Vltavy si klade za cíl zpřístupnit přilehlé prostory břehů řeky i místa spjatá s vodou nejen v centru metropole.
O muzeu
Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.
Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.
O Světovém dni vody
Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou. Motto letošního Světového dne vody je „Voda pro mír“.
Sdílet / hodnotit tento článek