Zatmění Slunce je astronomický úkaz, k němuž dochází, když Měsíc na své dráze projde mezi Sluncem a Zemí tak, že jeho stín dopadne za zemský povrch. Průběh zatmění lze vypočítat s vysokou přesností dlouho dopředu. Na astronomických webech jsou údaje o zatměních Slunce minimálně do konce tohoto tisíciletí.
Větší problém je předpovídat počasí a z toho vyplývající výrobu elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách. V každém případě však bude změna výkonu fotovoltaických elektráren v průběhu zatmění menší, než změny, které probíhají každý den, pouze rychlost může být o něco vyšší. Předpověď na následující den je kromě toho dostatečně přesná, aby se energetici mohli na tyto změny připravit.
V pátek 20. března 2015 proběhne z hlediska evropské elektroenergetické soustavy jedno z nejvýznamnějších zatmění Slunce v tomto století. V České republice bude v maximu zatmění nejvýraznější na západě – až 71 % a nejslabší na východě – kolem 63 %. V Německu, kde je instalována téměř polovina fotovoltaických elektráren dosáhne zatemnění na severu až 83 % a na jihu kolem 65 %.
Podle studie Einfluss der Sonnenfinsternis im März 2015 auf die Solarstromerzeugung in Deutschland (Vliv zatmění Slunce v březnu 2015 na výrobu fotovoltaických elektráren v Německu), kterou vypracovala německá univerzita Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin, jsou změny výkonu i při ideálním bezoblačném počasí zvládnutelné s prostředky dostupnými na území Německa. Bude-li zataženo, budou nároky na regulační opatření nižší.
V České republice je instalováno přes 2000 MWp fotovotlaických elektráren. V přepočtu na jednoho obyvatele to však je oproti Německu sotva polovina. V průběhu zatmění se výroba českých fotovoltaických elektráren za ideálního bezoblačného počasí sníží nejvýše o 1000 MW. Tato změna svou velikostí odpovídá výpadku jednoho bloku Temelína, což je událost, na kterou je elektrizační soustava vždy připravena. Při zatmění však změna výkonu fotovoltaických elektráren trvá minimálně jednu hodinu. Z hlediska nároků na regulační opatření jde tedy o událost méně náročnou. Nehledě na skutečnost, že je dobře předvídatelná.
Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS se přitom na zatmění připravuje, jak vyplývá z dokumentu Roční příprava provozu: „Při zpracování RPP byl posouzen i vliv částečného zatmění slunce dne 20. března 2015 na změnu výroby FVE v ES ČR. Tato záležitost bude řešena v rámci DPP uvedeného dne potřebným navýšením rychlých rezerv PpS.“
Poznámka: RPP – roční příprava provozu, DPP – denní příprava provozu, FVE – fotovoltaické elektrárny, ES – elektrizační soustava, PpS – podpůrné služby.
Podrobněji i v článku na TZB-info: Zatmění Slunce a fotovoltaika - zbytečné strašení blackoutem
Sdílet / hodnotit tento článek