Podle dohody by ruská státní firma Rosatom měla postavit dva jaderné reaktory, každý o výkonu 1000 megawattů. Elektrárna se má nacházet na severu země. Jordánsko doufá, že se podaří stavbu dokončit do roku 2022. Elektrárna má používat uran, který se těží v zemi. Rusko se má na nákladech na projekt podílet 49 procenty, Jordánsko zbývajícími 51 procenty.
Jordánsko nemá žádné místní zdroje energie a téměř 98 procent elektřiny, kterou potřebuje, dováží. Vláda dotuje dodávky elektřiny, což jí stojí velké peníze. Země má také problémy s uspokojením poptávky po elektřině, která kvůli rostoucí populaci a rozvoji průmyslu roste ročně o více než sedm procent.
Rusko má velký zájem proniknout se svou jadernou technologií a know-how na nové, lukrativní trhy. Zvláště v době, kdy má problémy se sankcemi západních zemí uvalených na Moskvu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Minulý měsíc podepsalo Rusko předběžnou dohodu o výstavbě první jaderné elektrárny v Egyptě při příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Egyptě. Rosatom také letos podepsal dohodu o výstavbě dvou reaktorů v Maďarsku a doufá, že postaví další reaktory v Íránu.
Investiční program Rosatomu umožňuje firmě utratit ročně 300 až 350 miliard dolarů na výstavbu jaderných elektráren v Rusku a v zahraničí. Peníze pocházejí ze státního rozpočtu. Zájem o výstavbu nových elektráren před lety snížilo jaderné neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011, které vyvolalo obavy o bezpečnost.
Sdílet / hodnotit tento článek