Sonický hasicí přístroj, který využívá v kombinaci vysoké tóny a nízkofrekvenční zvuky funguje na jedničku, i když se zatím jedná jen o prototyp, který ještě zdaleka nemá vychytané všechny konstrukční mouchy. Je zajímavé, že americké Ministerstvo obrany vynalézá zařízení fungující na podobném principu od devadesátých let, a zatím bez větších úspěchů.
Elektroinženýři Seth Robertson a Viet Tran to zvládli za jeden semestr, s investicí nepřesahující 600 $. Klíčovou roli v celém hasicím procesu hrají nízko-frekvenční zvuky (30-60 Hz), díky kterým dochází k efektní separaci kyslíku a vlastního paliva. Vytváří se tak rázová vlna, s prostorem, kde nemůže díky tlaku zvuku znovu dojít k opětovnému vzplanutí.
Za stávajících podmínek nemůže být tato technologie využita na plošné zhášení požárů, je ale ideální pokud jde o malé „domácí nehody“, hořící sporáky, plameny šlehající z trouby, zapálený vánoční stromek nebo hořící záclony. Funkční prototyp zařízení přitom není o nic větší, než klasický pěnový hasicí přístroj. Ten ale není možné bezpečně využít na všechny typy požárů, nehledě na to že samotný proces hasičského zákroku je zdrojem celé řady do ovzduší unikajících toxických látek.
Sonický hasicí přístroj riziko plynoucí z úniku polutantů do bezprostředního okolí hasiče eliminuje. Jak připouští oba vynálezci: „Jsme elektroinženýři, nikoliv chemici, a tak chceme další a účinnější modely vytvářet ve spolupráci s dalšími kolegy, tak aby se dal sonický zhášeč dal aplikovat na všechny typy požárů.“
Sdílet / hodnotit tento článek