Díky použití nejmodernějších technologií bude nový blok produkovat o čtvrtinu méně oxidu uhličitého než standardní polské uhelné elektrárny, řekla dnes premiérka podle agentury PAP. Turówská elektrárna podle ní díky nové části, která by měla být dostavěna za čtyři roky, bude moci sloužit až do roku 2050.
Polsko se stejně jako další země musí přizpůsobit emisnímu závazku Evropské unie, kvůli němuž musí Varšava do roku 2030 odstavit elektrárny s celkovou kapacitou 12 gigawattů, mezi nimiž by měly být i staré turówské bloky, které v současnosti obstarávají elektřinu pro sedm procent země.
Polsko proto plánuje investici 30 miliard zlotých (200 miliard korun) do stavby moderních uhelných bloků, které kromě Turówa vyrostou v elektrárnách Kozienice a Opole.
Turów byl v minulosti kritizován ekologickými organizacemi. Ještě za vlády komunistů zapříčinily kyselé deště způsobené touto elektrárnou devastaci nedalekých Jizerských hor. Podnik sice prošel na přelomu století částečnou modernizací, která však nevyhovuje současným ekologickým požadavkům Bruselu.
Nový blok bude stát přibližně čtyři miliardy zlotých a místo stávající souhrnné kapacity trojice bloků 618 megawattů poskytne 450 megawattů. To by podle Kopaczové mělo stačit na zásobování 1,5 milionu domácností.
Sdílet / hodnotit tento článek