Jak vlastně vypadá taková serverová plantáž společnosti Amazon? Aktuálně je v sedmi datových centrech patřících Amazonu shromážděno na 450 000 serverů. Ročně jimi proběhne 410 peta-bytů (desítka s patnácti nulami) dat, a účet za elektřinu je ročně přijde asi na 86 milionů dolarů. Serverovny vyžadují neustále chlazení, které se obvykle provádí vnější vodní lázní. Není divu, průměrná teplota v halách se pohybuje okolo čtyřiceti stupňů, která je neúčelně vyzářena do prostoru. Co s tím? V Seattlu přišli na nevšední nápad.
Amazon, respektive datové centrum v budově Westlin v Seattlu se potřebuje zbavit nadbytečného tepla, postarat se o klimatizaci a chlazení energeticky náročného provozu. A tak jednoduše odpadní teplo odprodá městské konstrukční a údržbářské společnosti, která je obratem dodá k výhřevu budov, které jsou součástí celého technologického kampusu o rozloze 370 000 metrů čtverečních. Provozovatel datového centra Amazon v Seattle, společnost Clise Properties, ušetří pořádný balík peněz za elektřinu a vodu. Výsledkem je pak celá eko-čtvrť (Eco Districtto), vyhřívaná odpadním teplem.
„Je to win-win situace,“ říká Richard Stevenson, ředitel Clipse Properties. „Celý systém si představte jako uzavřenou smyčku.“ Voda využívaná ke chlazení datového centra běží 36 centimetrů širokým potrubím pod Šestou avenue do sklepení jednoho z věžáků v technologickém kampusu, kde je instalována nádrž, společně s rekuperační jednotkou. Toto zařízení se postará o extrakci tepla, které je využito ve vytápění ostatních budov. Ochlazená voda pak paralelně běží zpět pod Šestou do datového centra ve Westlin, kde znovu slouží k ochlazování serveroven.
Sdílet / hodnotit tento článek