Bikepark stavbaři postavili na místě zasypané pískovny. "Kromě čtyř různě náročných drah s překážkami jsme k němu vybudovali také potřebnou příjezdovou cestu, místo pro správce a parkoviště. Bikepark bude provozován jako veřejně přístupné hřiště," řekl dnes novinářům primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).
Areál má rozlohu 10.000 metrů čtverečních a na jeho projektování i stavbě se podíleli zkušení bikeři z Olomouce. Jezdce na tratích čekají terénní vlhy i překážky ze zeminy či dřeva. Všechny čtyři dráhy začínají na startovacím pahorku. Nejdelší měří 231 metrů a nejkratší 148 metrů.
"Výhodou areálu je to, že jsou v něm čtyři tratě různých obtížností. Dvě sjedou i malé děti a jsou vhodné na učení pro úplné začátečníky. Další dvě jsou náročnější a vyžadují určité zkušenosti," uvedl jezdec Světového poháru Kamil Tatarkovič, který se na projektu podílel.
Bikeři díky novému areálu získají zázemí pro technicky náročnější jízdu na horském kole. "Tento styl je stále populárnější a lidé chtějí zkoušet přejíždění hliněných boulí, překážek či jiných terénních nerovností," řekl Tatarkovič.
Příprava stavby bikeparku byla zahájena už v roce 2009, avšak kvůli komplikacím při zpracování dokumentace se termín svtavby několikrát posunul. "Freestylové tréninkové plochy v terénu Olomouci dosud výrazně chyběly. Bikepark je proto dalším dobrým příkladem naší snahy o systematické budování sportovišť a rozšiřování nabídky volnočasových aktivit mládeže," uvedl primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).
Na doporučení odborníků byl projekt bikeparku připraven tak, aby při jeho stavbě nebyla narušena vrstva teplárenského popílku, kterou v areálu bývalé pískovny kryje několik desítek centimetrů navezené zeminy. Popílek totiž obsahuje těžké kovy.
Sdílet / hodnotit tento článek