Zařízení, které nám ve středoevropských podmínkách přijde díky dokonalému kanalizačnímu systému bezchybné, je však zásadní v zemích rozvojového světa, kde s nedostatečnou hygienou zápasí každým dnem.
Profesor Michael Hoffmann, který se zabývá uživatelským inženýringem a životním prostředí na technologické kalkatské univerzitě Caltech nemá o využitelnosti solární toalety nejmenší pochyby. Toaletní jednotka je díky sběrné nádrži schopna pojmout na 500 litrů vody, kterou díky energii slunce dokáže přečišťovat, dezinfikovat a recyklovat. „Je to zařízení, které by bylo schopno zcela nahradit septiky u domů, a to nejen v Africe, ale i při americkém či evropském pobřeží Atlantiku.“
I když se takové high-tech WC může zdát banální, po celém světě žije na 2,5 miliardy obyvatel, kteří o přístupu na toaletu mohou jen snít. Ve výsledku ale tak tito lidé napomáhají k šíření infekcí, parazitů a řady nebezpečných nemocí. Výrazně se tím také snižuje kvalita vodních zdrojů, a sekundárně i zemědělství. „Je to o lidech, o zdraví, o životním stylu,“ připouští Hoffmann. „A také o pochopení a řešení humanitárních problémů.“ Vývoj této univerzální solární toalety, jejíž konstrukce zatím přijde na 1500 dolarů, zaplatila nadace Billa a Melindy Gatesových.
Sdílet / hodnotit tento článek