Beton je ve stavebnictví vpravdě nenahraditelný materiál s vynikajícími vlastnostmi, ale bohužel má i velmi vysokou uhlíkovou stopu. Příčinou je výrobou diktovaná závislost betonu na portlandském cementu. Díky tomu se beton coby stavební materiál podílí globálně na 6 % veškerých emisí oxidu uhličitého. V čem jsou tedy zesílené jílové kvádry jiné? Pokud jde o stlačitelnost, jsou dvakrát odolnější než beton a vynikají odolností vůči vodní a chemické erozi. Objevitelé si také pochvalují komplexitu svého materiálu.
„Dopad na stavební sektor by mohl být ohromný,“ říká David Easton z Watershed Materials. „S využitím geopolymerů totiž dokážeme přinést moderní a ekologický stavební materiál i do míst, kde by konvenční řešení stavbu jen prodražovaly. Pro země třetího světa má náš objev zásadní význam, a jeho dopad je globální.“ Jíly jsou totiž v půdních horizontech (téměř) všudypřítomné, a propracovat se k nim není náročné. Běžně přístupné jsou na skrývkách zeminy, výkopech a při budování základů.
A geopolymery? Dosud byl jejich největším zdrojem nevyužitelný odpad – továrenské popílky a po-spalovací zbytky. A právě tento nepříliš žádoucí odpad by se mohl rychle stát žádaným.
Sdílet / hodnotit tento článek