V Příbrami zbylo z původních asi 10 000 kolem 650 městských bytů, z toho 350 jich je v domech s pečovatelskou službou. Starosta Jindřich Vařeka (ANO) předchozí vedení města kritizoval za to, že se zbavilo velké části majetku, privatizace byla podle něj nespravedlivá. Zbylá část bytového fondu je ale podle něj ve špatném stavu, což město zatěžuje. "Všechny domy, které patří městu, jsou rozbité. Do všech se musí investovat," uvedl. Chce proto, aby se město části domů, které jsou poškozené a nic nenesou, zbavilo a výtěžek se dal do fondu, z nějž by se opravovaly další domy. Ty by pak byly pro město zdrojem příjmů. "Je to věc, která se dá udělat během dalších dvou tří let," míní. To samé, by se podle něj dalo provést s některými pozemky, jež město nevyužívá. Pokud by se nabídly lidem za levnější cenu než podle cenové mapy, lidé by si je podle starosty rádi koupili a město by mělo vyšší příjem z daní z nemovitosti.
Místostarosta Václav Švenda (TOP 09) má ale na věc jiný názor. Poukázal na to, že se mění skladba nájemníků a přicházejí noví, od nichž lze vybírat vyšší nájmy. Radnice si zatím nechala zpracovat znalecké posudky k pěti bytovým domům v historické části města a vyhodnotí, jaká je návratnost investic, které je zapotřebí učinit. "Ty posudky jsou zadány a pak se pustíme do diskuse," uvedla místostarostka Alena Ženíšková (ANO).
Prodej městských bytů už delší dobu připravují v Benešově, od plánů neustupují ani po změně ve vedení města. "V žádném případě jsme nerezignovali na privatizaci bytů," uvedl nový starosta Petr Hostek (ČSSD). Mění se ale privatizační výbor, který byl podle něj příliš široký. Prodej bytů musí být podle starosty smysluplný a nesmí se dotknout sociálně slabších a ohrozit možnosti sociálního a startovacího bydlení ve městě. Benešov má okolo 1800 městských bytů a dříve se podle starosty myslelo, že polovina by se jich mohla zprivatizovat. Kolik to nakonec bude, je podle Hostka otázkou nové koncepce, kterou je třeba připravit.
Zcela jasno o další situaci nemají ani v Mladé Boleslavi. "Město má nyní 604 bytů. V současnosti se řeší, kam dále budeme s bytovým fondem směřovat," uvedla mluvčí magistrátu Hana Koišová.
Kolín má 1858 bytů, které využívá pro standardní i pro sociální bydlení, a v nadcházejících třech letech plánuje přímý prodej 47 bytů současným nájemcům a další tři byty formou dražby. "Zároveň pro letošní rok připravujeme úplnou rekonstrukci 67 bytů, které chceme využít pro sociální bydlení i pro naše občany se sníženou mobilitou, seniory a matky s dětmi," uvedl místostarosta Tomáš Růžička (Kolíňáci).
Další města o prodeji bytů spíše neuvažují. Například v Nymburce je 319 městských bytů, část je v domech s pečovatelskou službou, pro seniory, půdních vestavbách a některé jsou služební. "Aktuálně nejsou tyto byty na prodej," uvedla mluvčí radnice Olga Vendlová. Podobné to je v Mělníku, který má celkem 103 bytů, z toho 59 startovacích. O prodeji se podle mluvčí Heleny Vavřinové neuvažuje.
Sdílet / hodnotit tento článek