Předkladatelé novely z řad poslanců klubu TOP 09 a Starostů poukazují za to, že poplatek za vynětí může někdy převýšit cenu za pozemek samotný. Chtějí proto, aby se za vynětí pozemků, kde výstavbu umožňuje územní plán, neplatilo vůbec. "Je potřeba postupovat rychle. Občané na změnu zákona čekají," řekla ČTK spolupředkladatelka návrhu Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové).
Sněmovní zemědělský výbor však navrhuje, aby stavebníci platili, ale o něco méně než dosud. Platit by se mělo jen podle bonity půdy a neměla by se zohledňovat ekologická váha prostředí, ve kterém se má stavět.
Podle dřívějších informací z ministerstva životního prostředí by lidé na poplatku měli zaplatit za dům o ploše 200 metrů čtverečných maximálně 36 tisíc korun. Maximální odvod za metr čtvereční by měl být 180 korun. "Pokud však bude stavebníkem developer nebo obec, pak podle návrhu zemědělského výboru bude platit vyšší cenu se započtením ekologické váhy," řekla poslankyně Kovářová.
Výbor také doporučil, stejně jako navrhují poslanci, aby obce nebo kraje nemusely platit za vynětí půdy pro stavbu silnic a místních komunikací. Dosud za to platit musely, zatímco stát platit nemusel.
Z návrhu výboru také vyplývá, že za vynětí půdy pro veřejně prospěšné stavby v zastavitelné ploše by obce na rozdíl od poslaneckého návrhu měly platit plný poplatek za vynětí včetně ekologické váhy vlivu.
Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) navrhl změnit návrh zemědělského výboru tak, aby se v zastavěném území pro výstavbu rodinných domů a veřejně prospěšných staveb nevyžadoval souhlas s vynětím půdy, a tudíž by se za to ani nestanovovaly odvody. V zastavitelném území by se u těchto staveb sice vyžadoval souhlas úřadu, ale nepoužila by se ekologická váha vlivu.
Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) chce snížit podíl státu z výnosu z poplatků za vynětí půdy a zvýšit podíl obcí a Státního fondu životního prostředí. Stát by měl místo 55 procent dostávat jen 40 procent, obce by si měly polepšit z 30 na 40 procent a fond z 15 na 20 procent.
Sdílet / hodnotit tento článek