"Toto rozhodnutí neohrozí peníze pro individuální žadatele, protože už od začátku tam (v programu) určitá alokace byla a jen je tím naplněna," uvedl Brabec. Změna v programu podle něj umožní efektivní zateplení budov státních institucí tak, aby stát mimo jiné ušetřil za provozní náklady.
Mluvčí MŽP Petra Roubíčková dodala, že v rámci spolufinancování půjde 40 procent z Operačního programu Životní prostředí, 45 procent z výnosu z emisních povolenek, tedy z NZÚ, a 15 procent bude hradit státní rozpočet.
"Vždy bylo počítáno s tím, že je v programu určitá rezerva v rámci programu NZÚ pro budovy veřejného sektoru," řekla mluvči. Z Nové zelené úsporám, která vznikla v roce 2013, je alokováno až 30 procent pro budovy veřejného sektoru. Dnes vláda odsouhlasila změnu dokumentu v dopracování mechanismu, jak budou budovy veřejného sektoru financovány, poznamenala.
Kritici ale v červnu upozorňovali, že pokud se použijí peníze i na renovace státních budov, na opravy rodinných domů budou chybět. Nyní ale postup státu někteří z nich oceňují.
"Ministr Brabec vyjednal příznivější způsob podpory úspor energie ve vládních budovách, který neohrozí čerpání prostředků z Nové zelené úsporám pro domácnosti. Důležité také je, že ministerstvo financí souhlasilo s dofinancováním programu pro některé budovy z prostředků státního rozpočtu," řekl šéf aliance Šance pro budovy Petr Holub, která zastupuje přes 200 firem. Státu se podle něj energeticky úsporné renovace budov vyplatí jak na snížených provozních nákladech, tak i lepších pracovních podmínkách pro úředníky.
Současná Nová zelená úsporám umožňuje majitelům rodinných domů na území celé ČR a bytových domů v Praze žádat o dotaci v libovolném čase do konce roku 2021. K začátku června dorazilo na Státní fond životního prostředí přes 5000 žádostí za více než miliardu korun.
Sdílet / hodnotit tento článek