Co je teplotní spád, jak se označuje
Teplotní spád je rozdíl teplot mezi dvěma místy. Základní jednotkou pro teplotní spád je 1 Kelvin, označuje velkým písmenem K. Správné označení je sice Kelvin (K), ale používá se také stupeň Celsia (°C). Běžně se uvádí teplotní spád u otopných těles, kotlů, tepelných čerpadel aj. Pokud je teplota vody v přívodním potrubí do otopného tělesa 90 °C a teplota vody ve vratném potrubí 70 °C, pak je teplotní spád 90 – 70 = 20 K. V odborné literatuře se označuje 90/70.
Jaký má vliv teplotní spád na výkon radiátoru
Teplotní spád má u otopných těles velký význam z hlediska jejich tepelného výkonu. Příklad: dvě otopná tělesa jsou úplně stejná, např. Korado Radik Klasik, typ 22, výška 600 mm, délka 900 mm. Ve vytápěné místnosti má být teplota 20 °C. Tepelný výkon otopného tělesa se spádem 90/70 je 1928 W. Tepelný výkon téhož otopného tělesa se spádem 75/65 je menší, a to jen 1511 W.
Jak si změřím teplotní spád doma na radiátoru?
Bez teplotního spádu by žádné otopné těleso netopilo. Každý si může doma zkusit, jaký má na otopném tělese teplotní spád. Vhodné je použít teploměr s rozsahem měření do 100 °C. Čidlo teploměru se přiloží na trubku s topnou vodou přitékající do tělesa, teplota se zapíše a pak se totéž provede na trubce s vratnou vodou vytékající z tělesa. Pokud nemáme teploměr s tak velkým teplotním rozsahem, můžeme postupovat i jinak. O teplotním spádu se můžeme orientačně přesvědčit i rukou (dlaní), kterou položíme na trubky. Spád poznáme tak, že na trubce s topnou vodou již ruku většinou neudržíme, ale na trubce s vratnou vodou ještě ruku udržíme. Pozor na popálení! Můžeme to zkoušet jen při zatápění, kdy je teplota nižší než 50 °C nebo v otopných soustavách pracujících s nižšími teplotami, například také při teplotách venkovního vzduchu okolo nuly stupňů a výše a tak podobně. Při teplotě vyšší, než je asi 50 °C, ruku na trubce již neudržíme.
Sdílet / hodnotit tento článek