"Ihned po vyhlášení výzvy ministerstvem jsme zahájili přípravu potřebných kroků včetně přípravy dotačního programu. Bude vyhlášen na konci června letošního roku, s příjmem žádostí počítáme od 5. září. Lidé tedy budou mít dva měsíce na přípravu podání žádosti," uvedla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
V nové výzvě už nebudou podporovány kotle výhradně na uhlí a kombinované kotle s ručním přikládáním, ale pouze automatické kombinované kotle, plynové kondenzační kotle, kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla.
Příjem žádostí bude tentokrát pouze elektronický s následným doložením potřebných dokumentů v listinné podobě poštou nebo osobně. "Tento způsob jsme si už vyzkoušeli při doplňkové výzvě na tepelná čerpadla a kotle na biomasu na začátku března a osvědčil se. Lidé tak mají větší komfort a vyhnou se zbytečným frontám," uvedl náměstek Jan Krkoška (ANO).
Moravskoslezský kraj opět počítá s tím, že lidem přispěje na výměnu kotlů pětiprocentním zvýšením dotace ze svého rozpočtu. Další peníze by pak lidé mohli získat i od obcí a měst.
Informace k druhému kolu kotlíkových dotací budou zveřejňovány na webových stránkách www.lokalni-topeniste.cz. Žadatelům je stále k dispozici také speciální telefonní linka 595 622 355 či e-mail kotliky@msk.cz.
Pro celou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů za nové, šetrnější k životnímu prostředí, k dispozici devět miliard korun z evropských peněz. Pro Moravskoslezský kraj je z této částky vyčleněno zhruba 1,5 miliardy. V první dotační vlně, která byla spuštěna v létě 2015, se přerozdělovaly v celém Česku tři miliardy a v letošní druhé vlně je to 3,4 miliardy.
Moravskoslezský kraj patří k oblastem s nejhorším ovzduším v Česku i celé Evropě. Kromě průmyslu, dopravy a také škodlivin z Polska se na znečištění výrazně podílejí právě domácí topeniště. Proto kraj, ministerstvo i města finančně podporují výměnu starých kotlů za nové, ekologičtější.
Sdílet / hodnotit tento článek