"Řekli jsme si, že si uděláme přehled pozemků vlastněných Prahou, které jsou určeny pro výstavbu. Žádný takový přehled dosud neexistoval. Cílem výstavby nájemních bytů je, aby byly plnohodnotnou alternativou pro lidi, kteří se nechtějí zadlužit nebo je cena bytů pro ně na trhu nedosažitelná," řekl Stropnický.
Komise nalezla 505 parcel, z nichž nakonec vybrala 12, které jsou vhodné pro stavbu a stoprocentně vlastněné Prahou. Členové komise vyřazovali například pozemky menší než 500 metrů čtverečních, už na ně bylo vydáno územní rozhodnutí nebo pozemky zatížené restitučními nároky či s roztříštěnou vlastnickou strukturou.
Mezi vybranými pozemky jsou například parcely v Hlubočepech, Záběhlicích, Hostivaři, Libni nebo v Bohnicích. Komise vybrala i jednu na Vinohradech u Grébovky. "U tohoto pozemku tipuji, že bude otazník, protože je to drahá parcela," řekl Stropnický.
Vybrané pozemky už byly projednány s příslušnými magistrátními odbory. "To jsou ta klíčová kulatá razítka, abychom se pak nezdržovali. Máme tak předběžné souhlasy odborů, že výstavbu lze uskutečnit," řekl Stropnický.
Pokud by město stavělo na všech 12 pozemcích, vzniklo by podle odhadu asi 500 bytů o ploše 24.617 metrů čtverečních.
Nyní by měla městská rada zadat vznik ověřovací studie, která zjistí, zda na vybraných pozemcích jsou inženýrské sítě nebo přípojky. Následovat bude architektonická soutěž, vytvoření projektu a projektové dokumentace, územní a stavební řízení a veřejná soutěž na zhotovitele domů. "Časový odhad do začátku výstavby je zhruba tři roky," řekl Stropnický. Část bytů by měla být pronajímána komerčním způsobem.
Ve fondu pro rozvoj bydlení mělo město k 31. prosinci 2016 zhruba 2,029 miliardy korun, většina peněz je z už uskutečněné privatizace. Cílová částka po jejím dokončení má být 3,4 miliardy korun.
Sdílet / hodnotit tento článek