Byty v rámci sociálního systému Liberec už řadu let poskytuje, ne všichni mají ale šanci ho získat. Právě na tyto skupiny obyvatel je zaměřený projekt nazvaný Housing first (Bydlení především). "Housing first se primárně odvíjí od principu potřeby, tedy neposuzuje, zda lidé bydlení zvládnou, ale zda je pro ně nezbytné," uvedl náměstek primátora.
Liberec vychází ze zkušenosti zahraničních měst, kde se tento projekt osvědčil. Bezdomovectví takto řeší podle náměstka od loňského roku i Brno. "Nabídli náhodně vylosovaným 50 rodinám z komerčních ubytoven a azylových domů možnost bydlet v obecních bytech," uvedl Langr. V Liberci podle něj vhodné kandidáty losovat nebudou, ale byty jim budou přidělovat postupně. V prvním roce trvání projektu chce město vyčlenit do 20 nájemních bytů.
"Financování nájmů přitom bude vyřešeno prostřednictvím přímých plateb z dávek na bydlení - státní sociální podpora či hmotná nouze - úřadem práce," řekl náměstek. Klienti získají smlouvy na jeden rok s možností prodloužení. "Musejí souhlasit i s návštěvou sociálního pracovníka alespoň jednou týdně," dodal.
Projekt by měl doplnit současný systém přidělování městských bytů v rámci sociálního systému. Liberec dosud využíval dva způsoby. Prvním je sociální bydlení s přidělováním bytů vybraným sociálním skupinám a druhým prostupné bydlení. "V něm poskytujeme bydlení jednotlivcům takzvaně za zásluhy, tedy pokud si za přispění sociálních služeb dobře osvojují kompetence k jeho udržení a financování," řekl Langr.
V rámci sociálního bydlení poskytlo město od srpna 2015 byty 247 žadatelům a dalším 117, kteří splňovali požadavky, prodloužilo nájemní smlouvy. V prostupném bydlení získalo ubytování dalších 14 klientů. "Skutečný počet lidí - rodiny s nezletilými dětmi, lidé s nízkými příjmy, s handicapy, senioři, lidé ohrožení ztrátou bydlení, kteří nově bydlí, je samozřejmě daleko vyšší, než je počet uzavřených smluv," dodal náměstek.
Sdílet / hodnotit tento článek